Aktiebolag Malmö
Rönneholms Tandvård AB
110 sökningar
Omsättning 2024
12,8 mkr
+8,5 %Rörelsemarginal
21,0 %
−12,3 p.e.Soliditet
31,9 %
−26,7 p.e.Anställda
6
+20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 12 811 | 11 806 | 10 886 | 9 386 | 9 857 | 8 186 | 7 253 |
| Rörelseresultat | 2 690 | 3 927 | 3 198 | 3 181 | 4 107 | 3 128 | 3 085 |
| Årets resultat | 43 | 309 | 394 | 1 911 | 2 495 | 1 796 | 2 306 |
| Eget kapital | 2 602 | 5 560 | 5 250 | 4 857 | 5 531 | 4 036 | 2 356 |
| Balansomslutning | 8 151 | 9 491 | 8 957 | 8 460 | 8 279 | 5 996 | 3 669 |
| Anställda | 6 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 12 811 | 11 806 | 10 886 | 9 386 | 9 857 | 8 186 | 7 253 |
| Personalkostnader | 3 233 | 3 411 | 3 052 | 2 419 | 2 407 | 2 428 | 1 890 |
| Av- och nedskrivningar | 125 | 330 | 548 | 541 | 520 | 460 | 272 |
| Övriga externa kostnader | 2 689 | 930 | 1 075 | 1 143 | 813 | 836 | 601 |
| Övriga rörelseposter, netto | −4 074 | −3 208 | −3 013 | −2 102 | −2 010 | −1 334 | −1 405 |
| Rörelseresultat | 2 690 | 3 927 | 3 198 | 3 181 | 4 107 | 3 128 | 3 085 |
| Ränteintäkter | 1 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 0 | 1 | 2 | 3 | 0 | 5 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 685 | 3 928 | 3 197 | 3 179 | 4 104 | 3 128 | 3 080 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | −17 | −2 695 | −767 | −927 | −842 | −122 |
| Koncernbidrag | −2 300 | −3 500 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 343 | 102 | 108 | 500 | 682 | 490 | 652 |
| Årets resultat | 43 | 309 | 394 | 1 911 | 2 495 | 1 796 | 2 306 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 163 | 303 | 595 | 1 078 | 1 352 | 1 869 | 1 240 |
| Varulager | 172 | 240 | 245 | 283 | 240 | 121 | 15 |
| Kortfristiga fordringar | 7 253 | 8 767 | 7 541 | 7 032 | 758 | 480 | 240 |
| Kassa och bank | 563 | 181 | 576 | 67 | 5 929 | 3 526 | 2 175 |
| Omsättningstillgångar | 7 988 | 9 188 | 8 362 | 7 382 | 6 926 | 4 127 | 2 429 |
| Summa tillgångar | 8 151 | 9 491 | 8 957 | 8 460 | 8 279 | 5 996 | 3 669 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 509 | 5 201 | 4 806 | 2 896 | 2 986 | 2 190 | 0 |
| Eget kapital | 2 602 | 5 560 | 5 250 | 4 857 | 5 531 | 4 036 | 2 356 |
| Justerat eget kapital | 4 797 | 7 755 | 7 432 | 7 202 | 7 267 | 5 036 | 2 687 |
| Obeskattade reserver | 2 765 | 2 765 | 2 748 | 2 953 | 2 186 | 1 259 | 417 |
| Kortfristiga skulder | 2 784 | 1 166 | 959 | 650 | 562 | 701 | 896 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 151 | 9 491 | 8 957 | 8 460 | 8 279 | 5 996 | 3 669 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 2 644 granskade bolag ligger Rönneholms Tandvård AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 12,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2024. Rörelsemarginalen landade på 21,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 31,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 9 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva tandvård, konsultverksamhet inom tandvård samt bedriva personaluthyring och rekrytering av personal inom vård. Bolaget kommer även att bedriva behandling, läkemedelsprövningar, undervisning och forskning inom hälso och sjukvård. Bolaget skall bedriva försäljning, distribution av produkter för tandvård och medicinsk teknik. Bolaget ska bedriva juridisk konsultverksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Karolina Natalia Popiel Dudek (f. 1986) Ordförande, Styrelseledamot
- Pawel Tadeusz Dudek (f. 1985) Styrelseledamot
- Kazimierz Popiel (f. 1956) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Mats Gyllenberg (f. 1957) Revisor
Koncern
| Moderbolag | Dudek Holding AB (559260-3723) |
|---|---|
| Koncernmoder | Dudek Holding AB (559260-3723) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-09-16 |
|---|---|
| Bransch | Tandläkarverksamhet (SNI 86230) |
| Adress | Östra Rönneholmsvägen 26, 211 47, Malmö Besök: Östra Rönneholmsvägen 26, Malmö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |