Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Rolling Optics AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Rolling Optics AB ökade omsättningen med 29 procent senaste året. Medianen bland branschens 162 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är −4,7 procent, mot branschmedianens 6,9 procent.
Soliditeten ligger på 17,1 procent — branschens median är 50,5 procent.
Bolaget har 18 anställda; medianbolaget i branschen har 16.
Branschen: Annan plastvarutillverkning
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +29,0 % | 17 | 162 | 90 % |
| Rörelsemarginal | −4,7 % | 142 | 162 | 12 % |
| Avkastning på eget kapital | −24,7 % | 152 | 162 | 6 % |
| Soliditet | 17,1 % | 146 | 160 | 9 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 772 tkr | 57 | 162 | 65 % |
| Rörelseresultat per anställd | −130 tkr | 149 | 162 | 8 % |
| Nettoomsättning | 49 897 tkr | 72 | 162 | 56 % |
| Rörelseresultat | −2 343 tkr | 151 | 162 | 7 % |
| Antal anställda | 18 | 74 | 162 | 54 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +29,0 % | 3 410 | 24 746 | 86 % |
| Rörelsemarginal | −4,7 % | 21 477 | 24 715 | 13 % |
| Avkastning på eget kapital | −24,7 % | 22 107 | 24 755 | 11 % |
| Soliditet | 17,1 % | 21 169 | 24 707 | 14 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 772 tkr | 7 676 | 24 756 | 69 % |
| Rörelseresultat per anställd | −130 tkr | 22 102 | 24 756 | 11 % |
| Nettoomsättning | 49 897 tkr | 6 492 | 24 756 | 74 % |
| Rörelseresultat | −2 343 tkr | 22 612 | 24 756 | 9 % |
| Antal anställda | 18 | 6 649 | 24 756 | 73 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +29,0 % | 10 281 | 87 565 | 88 % |
| Rörelsemarginal | −4,7 % | 78 674 | 87 484 | 10 % |
| Avkastning på eget kapital | −24,7 % | 80 639 | 87 585 | 8 % |
| Soliditet | 17,1 % | 76 859 | 87 398 | 12 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 772 tkr | 25 973 | 87 586 | 70 % |
| Rörelseresultat per anställd | −130 tkr | 80 769 | 87 586 | 8 % |
| Nettoomsättning | 49 897 tkr | 19 643 | 87 586 | 78 % |
| Rörelseresultat | −2 343 tkr | 82 528 | 87 586 | 6 % |
| Antal anställda | 18 | 20 110 | 87 586 | 77 % |