Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Roliw AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Roliw AB ökade omsättningen med 7 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 659 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 1,6 procent, mot branschmedianens 5,6 procent.
Soliditeten ligger på 40,2 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,3 % | 1 900 | 5 659 | 66 % |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 4 090 | 5 656 | 28 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 3 037 | 5 659 | 46 % |
| Soliditet | 40,2 % | 3 468 | 5 646 | 39 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 219 tkr | 3 329 | 5 659 | 41 % |
| Rörelseresultat per anställd | 19 tkr | 4 064 | 5 659 | 28 % |
| Nettoomsättning | 7 315 tkr | 3 296 | 5 659 | 42 % |
| Rörelseresultat | 116 tkr | 4 106 | 5 659 | 27 % |
| Antal anställda | 6 | 2 898 | 5 659 | 49 % |
Örebro län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,3 % | 874 | 2 233 | 61 % |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 1 636 | 2 232 | 27 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 866 | 2 233 | 61 % |
| Soliditet | 40,2 % | 1 314 | 2 229 | 41 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 219 tkr | 1 769 | 2 233 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 19 tkr | 1 688 | 2 233 | 24 % |
| Nettoomsättning | 7 315 tkr | 1 730 | 2 233 | 23 % |
| Rörelseresultat | 116 tkr | 1 718 | 2 233 | 23 % |
| Antal anställda | 6 | 1 269 | 2 233 | 43 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +7,3 % | 33 368 | 87 570 | 62 % |
| Rörelsemarginal | 1,6 % | 61 815 | 87 488 | 29 % |
| Avkastning på eget kapital | 18,8 % | 36 467 | 87 590 | 58 % |
| Soliditet | 40,2 % | 51 032 | 87 388 | 42 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 219 tkr | 68 867 | 87 591 | 21 % |
| Rörelseresultat per anställd | 19 tkr | 64 187 | 87 591 | 27 % |
| Nettoomsättning | 7 315 tkr | 68 483 | 87 591 | 22 % |
| Rörelseresultat | 116 tkr | 65 277 | 87 591 | 25 % |
| Antal anställda | 6 | 51 173 | 87 591 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .