Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Rolf Haglunds Åkeri AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Rolf Haglunds Åkeri AB ökade omsättningen med 18 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 893 jämförbara bolag är 1 procent.
Rörelsemarginalen är 14,2 procent, mot branschmedianens 5,5 procent.
Soliditeten ligger på 88,8 procent — branschens median är 38,2 procent.
Bolaget har 5 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Vägtransport, godstrafik
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 088 | 2 606 | 58 % | |
| Värdeförändring | +54,0 % | 577 | 2 599 | 78 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,4 % | 404 | 2 893 | 86 % |
| Rörelsemarginal | 14,2 % | 419 | 2 893 | 86 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 1 058 | 2 893 | 63 % |
| Soliditet | 88,8 % | 44 | 2 891 | 98 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 677 tkr | 516 | 2 893 | 82 % |
| Rörelseresultat per anställd | 380 tkr | 299 | 2 893 | 90 % |
| Nettoomsättning | 13 383 tkr | 1 675 | 2 893 | 42 % |
| Rörelseresultat | 1 902 tkr | 857 | 2 893 | 70 % |
| Antal anställda | 5 | 1 987 | 2 893 | 31 % |
Dalarnas län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 812 | 2 138 | 62 % | |
| Värdeförändring | +54,0 % | 380 | 2 108 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,4 % | 421 | 2 342 | 82 % |
| Rörelsemarginal | 14,2 % | 459 | 2 341 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 1 199 | 2 342 | 49 % |
| Soliditet | 88,8 % | 46 | 2 337 | 98 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 677 tkr | 645 | 2 342 | 72 % |
| Rörelseresultat per anställd | 380 tkr | 364 | 2 342 | 84 % |
| Nettoomsättning | 13 383 tkr | 1 218 | 2 342 | 48 % |
| Rörelseresultat | 1 902 tkr | 690 | 2 342 | 71 % |
| Antal anställda | 5 | 1 489 | 2 342 | 36 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 33 462 | 78 286 | 57 % | |
| Värdeförändring | +54,0 % | 13 994 | 77 169 | 82 % |
| Tillväxt i omsättning | +18,4 % | 17 112 | 87 562 | 80 % |
| Rörelsemarginal | 14,2 % | 16 537 | 87 475 | 81 % |
| Avkastning på eget kapital | 13,2 % | 44 530 | 87 581 | 49 % |
| Soliditet | 88,8 % | 2 155 | 87 381 | 98 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 677 tkr | 27 301 | 87 582 | 69 % |
| Rörelseresultat per anställd | 380 tkr | 15 289 | 87 582 | 83 % |
| Nettoomsättning | 13 383 tkr | 49 409 | 87 582 | 44 % |
| Rörelseresultat | 1 902 tkr | 28 557 | 87 582 | 67 % |
| Antal anställda | 5 | 57 940 | 87 582 | 34 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .