Aktiebolag Haninge
Rolf Gustafsson Holding AB
60 sökningar
Omsättning 2025
10 tkr
−84,1 %Rörelsemarginal
-130,0 %
Soliditet
97,7 %
+89,6 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 | 63 | 21 | 68 | 9 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | −13 | 30 | 13 | 48 | −5 | −11 | −15 |
| Årets resultat | −2 832 | 16 | 11 | 38 | 20 | 31 | 48 |
| Eget kapital | 296 | 243 | 227 | 216 | 179 | 159 | 127 |
| Balansomslutning | 303 | 3 017 | 2 783 | 2 399 | 2 114 | 1 735 | 1 298 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 | 63 | 21 | 68 | 9 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 1 | 2 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 22 | 31 | 18 | 11 | 25 | 21 | 15 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | 10 | −9 | 11 | — | — |
| Rörelseresultat | −13 | 30 | 13 | 48 | −5 | −11 | −15 |
| Räntekostnader | 2 819 | 10 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 832 | 20 | 13 | 48 | −6 | 52 | 80 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | −12 | −19 |
| Skatt | 0 | 4 | 3 | 10 | 6 | 9 | 13 |
| Årets resultat | −2 832 | 16 | 11 | 38 | 20 | 31 | 48 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 175 | 2 888 | 2 649 | 2 274 | 1 986 | 1 616 | 1 162 |
| Kortfristiga fordringar | 120 | 120 | 132 | 115 | 126 | 118 | 100 |
| Kassa och bank | 8 | 9 | 2 | 10 | 2 | 1 | 36 |
| Omsättningstillgångar | 128 | 129 | 134 | 125 | 128 | 119 | 136 |
| Summa tillgångar | 303 | 3 017 | 2 783 | 2 399 | 2 114 | 1 735 | 1 298 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 193 | 177 | 166 | 128 | 109 | 78 | 29 |
| Eget kapital | 296 | 243 | 227 | 216 | 179 | 159 | 127 |
| Justerat eget kapital | 296 | 243 | 227 | 216 | 179 | 184 | 142 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 31 | 19 |
| Långfristiga skulder | 0 | 2 756 | 2 548 | 2 163 | 1 926 | 1 521 | 1 131 |
| Kortfristiga skulder | 7 | 18 | 8 | 20 | 9 | 24 | 21 |
| Summa eget kapital och skulder | 303 | 3 017 | 2 783 | 2 399 | 2 114 | 1 735 | 1 298 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 150 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 nådde Rolf Gustafsson Holding AB en omsättning på 10 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -130,0 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 97,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 84 procent. Bolaget hör hemma i Haninge.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva handel med och förvaltning av värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rolf Gustafsson (f. 1959) Styrelseledamot
- Emelie Gustafsson (f. 1986) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2012-07-11 |
|---|---|
| Bransch | Förvaltning av och handel med värdepapper, för en begränsad och sluten krets av ägare (SNI 64994) |
| Adress | Stensnäsvägen 33, 184 63, Åkersberga Besök: Stensnäsvägen 33, Åkersberga |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |