Aktiebolag Borås
Roger Bertilsson Bygg i Brämhult AB
76 sökningar
1,3 mkr
−18,3 %22,2 %
−9,1 p.e.57,4 %
+6,6 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 277 | 1 563 | 1 280 | 1 912 | 1 950 | 2 510 | 2 222 | 2 433 |
| Rörelseresultat | 284 | 490 | −211 | 310 | 4 | 120 | −138 | −165 |
| Årets resultat | 187 | 294 | 72 | 339 | 64 | 84 | 399 | −462 |
| Eget kapital | 1 321 | 1 133 | 839 | 767 | 1 428 | 1 364 | 1 280 | 880 |
| Balansomslutning | 2 303 | 2 230 | 1 895 | 2 422 | 2 185 | 2 275 | 2 057 | 2 256 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 0 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 277 | 1 563 | 1 280 | 1 912 | 1 950 | 2 510 | 2 222 | 2 433 |
| Personalkostnader | 663 | 700 | 828 | 1 047 | 1 136 | 961 | 1 193 | 1 058 |
| Av- och nedskrivningar | 9 | 9 | 9 | 3 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 238 | 181 | 232 | 295 | 428 | 456 | 520 | 571 |
| Övriga rörelseposter, netto | −83 | −183 | −422 | −257 | −382 | −973 | −647 | −969 |
| Rörelseresultat | 284 | 490 | −211 | 310 | 4 | 120 | −138 | −165 |
| Ränteintäkter | 22 | 23 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 11 | 0 | 1 | 0 | 8 | 7 | 8 |
| Resultat efter finansiella poster | 306 | 503 | −155 | 313 | 15 | 132 | −53 | −290 |
| Bokslutsdispositioner | −73 | −128 | 244 | 119 | 67 | −29 | 452 | 156 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | −328 |
| Skatt | 46 | 81 | 17 | 93 | 18 | 19 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 187 | 294 | 72 | 339 | 64 | 84 | 399 | −462 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 90 | 85 | 105 | 44 | 0 | 617 | 598 | 569 |
| Kortfristiga fordringar | 306 | 305 | 227 | 230 | 327 | 380 | 900 | 769 |
| Kassa och bank | 1 907 | 1 840 | 1 563 | 2 148 | 1 858 | 1 278 | 559 | 918 |
| Omsättningstillgångar | 2 213 | 2 145 | 1 790 | 2 378 | 2 185 | 1 658 | 1 458 | 1 687 |
| Summa tillgångar | 2 303 | 2 230 | 1 895 | 2 422 | 2 185 | 2 275 | 2 057 | 2 256 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 034 | 739 | 667 | 328 | 1 264 | 1 180 | 781 | 1 242 |
| Eget kapital | 1 321 | 1 133 | 839 | 767 | 1 428 | 1 364 | 1 280 | 880 |
| Justerat eget kapital | 1 674 | 1 428 | 1 033 | 1 154 | 1 910 | 1 899 | 1 792 | 1 751 |
| Obeskattade reserver | 444 | 372 | 244 | 488 | 607 | 674 | 645 | 1 097 |
| Långfristiga skulder | 460 | 642 | 744 | 1 006 | 15 | 2 | 7 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 78 | 83 | 68 | 161 | 135 | 235 | 125 | 278 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 303 | 2 230 | 1 895 | 2 422 | 2 185 | 2 275 | 2 057 | 2 256 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Roger Bertilsson Bygg i Brämhult AB strax under mitten sett till omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 22,2 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 57,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 18 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Borås.
Aktiebolagets verksamhet ska vara att bedriva byggnadsrörelse jämte därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Roger Bertilsson (f. 1957) Styrelseledamot
- Marianne Bertilsson (f. 1963) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2007-12-01 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Tvinnargatan 12 B, 507 30, Brämhult Besök: Tvinnargatan 12 B, Brämhult |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |