Aktiebolag Stockholm
Rocksteady Productions AB
41 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
+1,5 %Rörelsemarginal
8,5 %
+5,3 p.e.Soliditet
86,8 %
−1,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 311 | 1 291 | 1 387 | 1 337 | 601 |
| Rörelseresultat | 111 | 41 | 293 | 270 | 76 |
| Årets resultat | 87 | 37 | 233 | 214 | 59 |
| Eget kapital | 1 527 | 1 439 | 1 403 | 1 170 | 957 |
| Balansomslutning | 1 759 | 1 631 | 1 602 | 1 287 | 1 070 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 311 | 1 291 | 1 387 | 1 337 | 601 |
| Personalkostnader | 740 | 680 | 587 | 567 | 526 |
| Övriga externa kostnader | 150 | 170 | 136 | 129 | 140 |
| Övriga rörelseposter, netto | −310 | −400 | −371 | −371 | 141 |
| Rörelseresultat | 111 | 41 | 293 | 270 | 76 |
| Ränteintäkter | 1 | 7 | 1 | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 111 | 48 | 294 | 270 | 76 |
| Skatt | 24 | 11 | 61 | 56 | 17 |
| Årets resultat | 87 | 37 | 233 | 214 | 59 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 80 | 80 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 253 | 307 | 201 | 202 | 268 |
| Kassa och bank | 1 426 | 1 244 | 1 401 | 1 085 | 802 |
| Omsättningstillgångar | 1 679 | 1 551 | 1 602 | 1 287 | 1 070 |
| Summa tillgångar | 1 759 | 1 631 | 1 602 | 1 287 | 1 070 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 390 | 1 352 | 1 120 | 906 | 848 |
| Eget kapital | 1 527 | 1 439 | 1 403 | 1 170 | 957 |
| Justerat eget kapital | 1 527 | 1 439 | 1 403 | 1 170 | 957 |
| Kortfristiga skulder | 232 | 192 | 199 | 117 | 113 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 759 | 1 631 | 1 602 | 1 287 | 1 070 |
Verksamhet
Rocksteady Productions AB omsatte 1,3 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 733 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 8,5 procent — en god nivå — medan soliditeten på 86,8 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Frilansande ljudtekniker inom proffessionella audioindustrin, försäljning, installation, uthyrning och konsultation inom samma område.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Johan Rinstad (f. 1973) Styrelseledamot
- Johanna Wik Rinstad (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-12-28 |
|---|---|
| Bransch | Annan stödverksamhet avseende konstnärligt skapande och scenkonst (SNI 90390) |
| Adress | Tröskverksvägen 32, 125 32, Älvsjö Besök: Tröskverksvägen 32, Älvsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |