Aktiebolag Härryda
Rockheart Studios AB
39 sökningar
Omsättning 2026
6,8 mkr
−0,8 %Rörelsemarginal
36,9 %
−13,9 p.e.Soliditet
79,5 %
−11,3 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026-07 | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 6 812 | 6 867 | 6 594 | 4 256 | 2 322 |
| Rörelseresultat | 2 517 | 3 491 | 3 508 | 1 661 | 711 |
| Årets resultat | 1 997 | 2 637 | 2 760 | 1 303 | 562 |
| Eget kapital | 2 080 | 2 701 | 2 813 | 1 354 | 911 |
| Balansomslutning | 2 617 | 2 976 | 3 454 | 1 549 | 1 226 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-07 | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 6 812 | 6 867 | 6 594 | 4 256 | 2 322 |
| Personalkostnader | 2 132 | 1 609 | 1 475 | 1 664 | 1 409 |
| Övriga externa kostnader | 90 | 89 | 89 | 41 | 42 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 073 | −1 678 | −1 522 | −890 | −160 |
| Rörelseresultat | 2 517 | 3 491 | 3 508 | 1 661 | 711 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 170 | 32 | 20 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 515 | 3 322 | 3 476 | 1 641 | 708 |
| Skatt | 519 | 684 | 716 | 338 | 146 |
| Årets resultat | 1 997 | 2 637 | 2 760 | 1 303 | 562 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-07 | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 475 | 1 628 | 1 205 | 904 | 928 |
| Kassa och bank | 1 142 | 1 348 | 2 249 | 645 | 298 |
| Omsättningstillgångar | 2 617 | 2 976 | 3 454 | 1 549 | 1 226 |
| Summa tillgångar | 2 617 | 2 976 | 3 454 | 1 549 | 1 226 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 33 | 13 | 3 | 1 | 299 |
| Eget kapital | 2 080 | 2 701 | 2 813 | 1 354 | 911 |
| Justerat eget kapital | 2 080 | 2 701 | 2 813 | 1 354 | 911 |
| Kortfristiga skulder | 537 | 275 | 641 | 195 | 315 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 617 | 2 976 | 3 454 | 1 549 | 1 226 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2026 omsatte Rockheart Studios AB 6,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 82 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 36,9 procent, och soliditeten var hög — 79,5 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Härryda.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Utveckling av dataspel.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Michael Palm (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Daniel Molin (f. 1977) Styrelseledamot
- Hanna Palm (f. 1980) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Peter Emanuelsson (f. 1973) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-10-05 |
|---|---|
| Bransch | Utgivning av datorspel (SNI 58210) |
| Adress | Egnahemsvägen 27, 517 34, Bollebygd Besök: Egnahemsvägen 27, Bollebygd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |