Aktiebolag Trelleborg
Rochla Bygg AB
82 sökningar
Omsättning 2025
35,7 mkr
−14,1 %Rörelsemarginal
4,8 %
+5,2 p.e.Soliditet
39,7 %
+7,4 p.e.Anställda
9
−47,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 35 738 | 41 627 | 36 969 | 27 709 | 18 229 | 12 157 | 13 528 | 1 384 |
| Rörelseresultat | 1 716 | −185 | 1 672 | 3 008 | 2 667 | 1 494 | 459 | 255 |
| Årets resultat | 1 399 | 141 | 1 628 | 2 062 | 2 577 | 827 | 350 | 89 |
| Eget kapital | 3 079 | 2 680 | 3 740 | 4 112 | 2 918 | 1 192 | 484 | 134 |
| Balansomslutning | 7 765 | 8 318 | 11 249 | 8 245 | 4 977 | 3 983 | 3 177 | 2 136 |
| Anställda | 9 | 17 | 16 | 12 | 6 | 6 | 7 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 35 738 | 41 627 | 36 969 | 27 709 | 18 229 | 12 157 | 13 528 | 1 384 |
| Personalkostnader | 6 449 | 8 845 | 8 051 | 6 046 | 3 575 | 3 327 | 4 040 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 68 | 82 | 150 | 132 | 106 | 106 | 106 | 18 |
| Övriga externa kostnader | 2 708 | 3 869 | 3 450 | 2 169 | 806 | 804 | 617 | 228 |
| Övriga rörelseposter, netto | −24 797 | −29 016 | −23 646 | −16 354 | −11 075 | −6 426 | −8 306 | −883 |
| Rörelseresultat | 1 716 | −185 | 1 672 | 3 008 | 2 667 | 1 494 | 459 | 255 |
| Ränteintäkter | 20 | 4 | 2 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 2 | 4 | 2 | 2 | 1 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 734 | 141 | 1 671 | 3 006 | 2 665 | 1 494 | 458 | 255 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 400 | −400 | 590 | −438 | −11 | −141 |
| Skatt | 335 | 0 | 443 | 545 | 679 | 228 | 98 | 24 |
| Årets resultat | 1 399 | 141 | 1 628 | 2 062 | 2 577 | 827 | 350 | 89 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 274 | 542 | 494 | 345 | 194 | 300 | 406 | 512 |
| Varulager | 121 | 119 | 83 | 0 | 33 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 3 579 | 4 348 | 8 307 | 4 902 | 1 685 | 747 | 1 406 | 598 |
| Kassa och bank | 3 791 | 3 309 | 2 365 | 2 998 | 3 065 | 2 935 | 1 365 | 1 026 |
| Omsättningstillgångar | 7 491 | 7 776 | 10 755 | 7 900 | 4 783 | 3 682 | 2 771 | 1 624 |
| Summa tillgångar | 7 765 | 8 318 | 11 249 | 8 245 | 4 977 | 3 983 | 3 177 | 2 136 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 630 | 2 489 | 4 062 | 0 | 291 | 315 | 84 | −5 |
| Eget kapital | 3 079 | 2 680 | 3 740 | 4 112 | 2 918 | 1 192 | 484 | 134 |
| Justerat eget kapital | 3 079 | 2 680 | 3 740 | 4 430 | 2 918 | 1 660 | 605 | 246 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 400 | 0 | 590 | 152 | 141 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 2 000 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 4 686 | 5 638 | 5 509 | 3 733 | 2 059 | 2 201 | 2 541 | 1 861 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 765 | 8 318 | 11 249 | 8 245 | 4 977 | 3 983 | 3 177 | 2 136 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 750 | 750 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Ansvarsförbindelser | 0 | 0 | 2 000 | 2 000 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Mätt mot de 10 174 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Rochla Bygg AB bland de omsättningsmässigt största sett till omsättning, med 35,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en måttlig rörelsemarginal om 4,8 procent, och soliditeten var god — 39,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 14 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 9 personer, med säte i Trelleborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets verksamhet består i huvudsak av att bygga personliga lösvirkes och typhus enligt kundens önskemål. Även större och mindre tillbyggnader och renoveringar av enfamiljshus. Bolaget tillhandahåller totalentreprenader inom de flesta former av byggnationer samt idka förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Magnus Persson (f. 1973) Verkställande direktör
Styrelse
- Magnus Persson (f. 1973) Styrelseledamot
- Violetta Persson (f. 1974) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Helene Hasselström (f. 1982) Revisor
Koncern
| Moderbolag | CWalker Holding AB (559302-9381) |
|---|---|
| Koncernmoder | CWalker Holding AB (559302-9381) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-04-28 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Majnyckelvägen 27, 231 31, Trelleborg Besök: Majnyckelvägen 27, Trelleborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |