starkabolag.se

Aktiebolag Kävlinge

Rob Krieger Stone AB

114 sökningar

Omsättning 2024

2,9 mkr

+10,5 %
Rörelsemarginal

10,6 %

+19,5 p.e.
Soliditet

45,8 %

+2,0 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Omsättning2 9212 6434 1944 4792 664
Rörelseresultat309−23640640359
Årets resultat223822223526
Eget kapital407484626779694
Balansomslutning9751 1951 8831 2671 045
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Nettoomsättning2 9212 6434 1944 4792 664
Personalkostnader1 0481 0551 004943874
Av- och nedskrivningar1281581847979
Övriga externa kostnader689655805710696
Övriga rörelseposter, netto−747−1 011−1 795−2 344−956
Rörelseresultat309−23640640359
Ränteintäkter210——
Räntekostnader2632500
Resultat efter finansiella poster284−26740140359
Bokslutsdispositioner0286−122−104−20
Skatt6111586513
Årets resultat223822223526

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2024-122023-122022-122021-122020-12
Anläggningstillgångar25738554486165
Varulager1071548060100
Kortfristiga fordringar150236159369230
Kassa och bank4614201 100753550
Omsättningstillgångar7188101 3401 181880
Summa tillgångar9751 1951 8831 2671 045
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat134426354494618
Eget kapital407484626779694
Justerat eget kapital447524893950782
Obeskattade reserver5050336215111
Långfristiga skulder19730049800
Kortfristiga skulder321361423273240
Summa eget kapital och skulder9751 1951 8831 2671 045
Ställda säkerheter2570000

Verksamhet

Räkenskapsåret 2024 omsatte Rob Krieger Stone AB 2,9 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 2,8 miljoner kronor. Rörelsemarginalen landade på 10,6 procent — en god nivå — medan soliditeten på 45,8 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 11 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Kävlinge.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Aktiebolaget ska bedriva stenhuggeri samt formning och slutlig bearbetning av sten för inredningsändamål samt därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Företagsvärdering

Vad är Rob Krieger Stone AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Rob Krieger Stone AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Rob Krieger Stone AB (556912-9850)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Rob Krieger Stone AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2012-12-04
Bransch Huggning, formning och slutlig bearbetning av sten för prydnadsändamål (SNI 23709)
Adress
Dysievägen 4, 244 71, Dösjebro
Besök: Dysievägen 4, Dösjebro
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad