Aktiebolag Nordmaling
RNF i norr AB
53 sökningar
Omsättning 2025
1,8 mkr
+40,8 %Rörelsemarginal
25,2 %
−14,6 p.e.Soliditet
49,9 %
−5,2 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 768 | 1 256 | 1 362 | 1 028 | 685 |
| Rörelseresultat | 446 | 500 | 720 | 467 | 365 |
| Årets resultat | 345 | 295 | 381 | 246 | 192 |
| Eget kapital | 1 151 | 1 606 | 1 711 | 1 330 | 1 085 |
| Balansomslutning | 3 593 | 4 173 | 4 346 | 3 759 | 3 712 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 768 | 1 256 | 1 362 | 1 028 | 685 |
| Av- och nedskrivningar | 109 | 104 | 98 | 93 | 78 |
| Övriga externa kostnader | 1 212 | 652 | 544 | 468 | 242 |
| Rörelseresultat | 446 | 500 | 720 | 467 | 365 |
| Ränteintäkter | 1 | 3 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 68 | 88 | 90 | 53 | 41 |
| Resultat efter finansiella poster | 379 | 415 | 633 | 414 | 324 |
| Bokslutsdispositioner | 67 | −36 | −149 | −104 | −81 |
| Skatt | 101 | 84 | 103 | 65 | 51 |
| Årets resultat | 345 | 295 | 381 | 246 | 192 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 3 047 | 3 156 | 3 222 | 3 265 | 3 358 |
| Kortfristiga fordringar | 281 | 530 | 374 | 324 | 165 |
| Kassa och bank | 265 | 487 | 750 | 170 | 189 |
| Omsättningstillgångar | 546 | 1 017 | 1 124 | 494 | 354 |
| Summa tillgångar | 3 593 | 4 173 | 4 346 | 3 759 | 3 712 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 756 | 1 261 | 1 280 | 1 034 | 843 |
| Eget kapital | 1 151 | 1 606 | 1 711 | 1 330 | 1 085 |
| Justerat eget kapital | 1 793 | 2 301 | 2 377 | 1 878 | 1 550 |
| Obeskattade reserver | 808 | 875 | 839 | 690 | 586 |
| Långfristiga skulder | 1 277 | 1 348 | 1 420 | 1 487 | 1 551 |
| Kortfristiga skulder | 357 | 344 | 376 | 252 | 490 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 593 | 4 173 | 4 346 | 3 759 | 3 712 |
| Ställda säkerheter | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 | 1 900 |
| Ansvarsförbindelser | 400 | 400 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
RNF i norr AB omsatte 1,8 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 1,1 miljoner kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 25,2 procent, och soliditeten var god — 49,9 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 41 procent. Bolaget hör hemma i Nordmaling.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva uthyrning av lokaler samt förråd, fastighet och underhållsförvaltning, matrial hantering och utkörningsleveranser, köpa och sälja byggmatrial och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Roger Asplund (f. 1975) Ordförande, Styrelseledamot
- Nicklas Lindkvist (f. 1974) Styrelseledamot
- Anna Isaksson Asplund (f. 1979) Styrelsesuppleant
- Maria Lindkvist (f. 1977) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-01-17 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade industrilokaler (SNI 68202) |
| Adress | Sågforsvägen 203, 914 97, Hörnsjö Besök: Sågforsvägen 203, Hörnsjö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |