Aktiebolag Stockholm
RL Redovisning AB
32 sökningar
Omsättning 2026
210 tkr
−15,3 %Rörelsemarginal
-2,4 %
+2,1 p.e.Soliditet
47,0 %
−3,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 210 | 248 | 373 | 338 | 342 | 443 | 751 | 806 |
| Rörelseresultat | −5 | −11 | −82 | −4 | −7 | 1 | 3 | −5 |
| Årets resultat | −4 | −5 | −9 | −3 | −7 | 0 | 1 | −6 |
| Eget kapital | 157 | 160 | 165 | 174 | 177 | 184 | 184 | 183 |
| Balansomslutning | 334 | 319 | 489 | 403 | 400 | 424 | 451 | 485 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 210 | 248 | 373 | 338 | 342 | 443 | 751 | 806 |
| Personalkostnader | 176 | 196 | 403 | 296 | 270 | 389 | 577 | 626 |
| Övriga externa kostnader | 39 | 63 | 52 | 47 | 80 | 90 | 171 | 185 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | 37 | — | — |
| Rörelseresultat | −5 | −11 | −82 | −4 | −7 | 1 | 3 | −5 |
| Ränteintäkter | 2 | 7 | 9 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | −4 | −5 | −73 | −3 | −7 | 1 | 2 | −5 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 64 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 2 | 0 |
| Årets resultat | −4 | −5 | −9 | −3 | −7 | 0 | 1 | −6 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-06 | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 1 | 51 | 74 | 87 | 94 | 62 | 103 | 110 |
| Kassa och bank | 333 | 268 | 415 | 316 | 306 | 362 | 348 | 375 |
| Omsättningstillgångar | 334 | 319 | 489 | 403 | 400 | 424 | 451 | 485 |
| Summa tillgångar | 334 | 319 | 489 | 403 | 400 | 424 | 451 | 485 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 111 | 115 | 124 | 127 | 134 | 134 | 133 | 139 |
| Eget kapital | 157 | 160 | 165 | 174 | 177 | 184 | 184 | 183 |
| Justerat eget kapital | 157 | 160 | 165 | 225 | 228 | 235 | 235 | 234 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 64 | 64 | 64 | 64 | 64 |
| Kortfristiga skulder | 177 | 159 | 324 | 165 | 159 | 176 | 203 | 238 |
| Summa eget kapital och skulder | 334 | 319 | 489 | 403 | 400 | 424 | 451 | 485 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 126 granskade bolag ligger RL Redovisning AB strax under mitten räknat på omsättning, med 210 tusen kronor för räkenskapsåret 2026. Rörelsemarginalen landade på -2,4 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 47,0 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 15 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom redovisning, bokföring, skatter och revision, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Raili Lundquist (f. 1962) Styrelseledamot
- Jonas Lundquist (f. 1964) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-08-03 |
|---|---|
| Bransch | Redovisning och bokföring, skatterådgivning (SNI 69201) |
| Adress | Arbetargatan 28 B lgh 1502, 112 45, Stockholm Besök: Arbetargatan 28 B LGH 1502, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |