Aktiebolag Stockholm
RL LARSSON Bygg & Allservice AB
172 sökningar
Hitta dina nästa kunder bland Sveriges alla företag →
10,8 mkr
−21,2 %2,3 %
−8,0 p.e.40,9 %
−5,4 p.e.6
+20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 10 835 | 13 744 | 12 991 | 11 339 | 10 178 |
| Rörelseresultat | 244 | 1 409 | 2 307 | 1 695 | 107 |
| Årets resultat | 313 | 1 195 | 1 761 | 773 | 50 |
| Eget kapital | 1 519 | 2 905 | 2 710 | 2 949 | 2 976 |
| Balansomslutning | 8 131 | 10 664 | 12 577 | 12 180 | 10 604 |
| Anställda | 6 | 5 | 5 | 5 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 10 835 | 13 744 | 12 991 | 11 339 | 10 178 |
| Personalkostnader | 4 068 | 4 076 | 3 415 | 3 553 | 2 782 |
| Av- och nedskrivningar | 1 808 | 2 343 | 2 096 | 1 455 | 1 583 |
| Övriga externa kostnader | 2 666 | 4 116 | 3 504 | 3 245 | 3 193 |
| Övriga rörelseposter, netto | −2 049 | −1 800 | −1 669 | −1 391 | −2 513 |
| Rörelseresultat | 244 | 1 409 | 2 307 | 1 695 | 107 |
| Ränteintäkter | 231 | 286 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 292 | 266 | 292 | 632 | 129 |
| Resultat efter finansiella poster | 184 | 1 430 | 2 331 | 1 093 | 90 |
| Bokslutsdispositioner | 279 | 120 | −216 | 0 | 0 |
| Skatt | 150 | 354 | 354 | 320 | 40 |
| Årets resultat | 313 | 1 195 | 1 761 | 773 | 50 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 5 001 | 7 275 | 9 663 | 8 867 | 8 122 |
| Kortfristiga fordringar | 2 924 | 2 895 | 1 941 | 2 262 | 1 660 |
| Kassa och bank | 206 | 494 | 973 | 1 051 | 822 |
| Omsättningstillgångar | 3 130 | 3 389 | 2 914 | 3 313 | 2 482 |
| Summa tillgångar | 8 131 | 10 664 | 12 577 | 12 180 | 10 604 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 106 | 1 610 | 849 | 2 076 | 2 826 |
| Eget kapital | 1 519 | 2 905 | 2 710 | 2 949 | 2 976 |
| Justerat eget kapital | 3 327 | 4 934 | 4 835 | 4 902 | 4 929 |
| Obeskattade reserver | 2 277 | 2 556 | 2 676 | 2 460 | 2 460 |
| Långfristiga skulder | 1 367 | 2 387 | 3 525 | 2 968 | 2 159 |
| Kortfristiga skulder | 2 968 | 2 816 | 3 666 | 3 803 | 3 009 |
| Summa eget kapital och skulder | 8 131 | 10 664 | 12 577 | 12 180 | 10 604 |
| Ställda säkerheter | 2 777 | 4 104 | 6 310 | 5 542 | 4 345 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte RL LARSSON Bygg & Allservice AB 10,8 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 1,9 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,3 procent, och soliditeten var god — 40,9 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 21 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 6 personer, med säte i Stockholm.
Föremålet för bolagets verksamhet är markbearbetning och snöröjning samt därmed förenlig verksamhet. Även handel med hobbyartiklar och fotokemisk konsultverksamhet och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Robert Larsson (f. 1973) Verkställande direktör
- Robert Larsson (f. 1973) Styrelseledamot
- Svante Larsson (f. 1942) Styrelsesuppleant
- Camilla Beijron (f. 1981) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-04-21 |
|---|---|
| Bransch | Mark- och grundarbeten (SNI 43120) |
| Adress | Gråhundsvägen 190, 128 62, Sköndal Besök: Gråhundsvägen 190, Sköndal |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |