Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Rixile 3 AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Rixile 3 AB ökade omsättningen med 0 procent senaste året. Medianen bland branschens 81 jämförbara bolag är 4 procent.
Rörelsemarginalen är 25,9 procent, mot branschmedianens -5,8 procent.
Soliditeten ligger på 80,5 procent — branschens median är 62,0 procent.
Bolaget har 3 anställda; medianbolaget i branschen har 6.
Branschen: Holdingverksamhet i icke-finansiella koncerner
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +0,0 % | 53 | 80 | 34 % |
| Rörelsemarginal | 25,9 % | 7 | 80 | 91 % |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 % | 23 | 81 | 72 % |
| Soliditet | 80,5 % | 22 | 81 | 73 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 520 tkr | 11 | 81 | 86 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 689 tkr | 6 | 81 | 93 % |
| Nettoomsättning | 19 560 tkr | 32 | 81 | 60 % |
| Rörelseresultat | 5 067 tkr | 8 | 81 | 90 % |
| Antal anställda | 3 | 69 | 81 | 15 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +0,0 % | 14 701 | 24 746 | 41 % |
| Rörelsemarginal | 25,9 % | 1 614 | 24 715 | 93 % |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 % | 8 579 | 24 755 | 65 % |
| Soliditet | 80,5 % | 1 906 | 24 707 | 92 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 520 tkr | 2 564 | 24 756 | 90 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 689 tkr | 751 | 24 756 | 97 % |
| Nettoomsättning | 19 560 tkr | 11 903 | 24 756 | 52 % |
| Rörelseresultat | 5 067 tkr | 4 616 | 24 756 | 81 % |
| Antal anställda | 3 | 22 027 | 24 756 | 11 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +0,0 % | 52 044 | 87 565 | 41 % |
| Rörelsemarginal | 25,9 % | 4 738 | 87 484 | 95 % |
| Avkastning på eget kapital | 27,5 % | 26 456 | 87 585 | 70 % |
| Soliditet | 80,5 % | 6 360 | 87 398 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 6 520 tkr | 7 297 | 87 586 | 92 % |
| Rörelseresultat per anställd | 1 689 tkr | 1 860 | 87 586 | 98 % |
| Nettoomsättning | 19 560 tkr | 38 489 | 87 586 | 56 % |
| Rörelseresultat | 5 067 tkr | 13 873 | 87 586 | 84 % |
| Antal anställda | 3 | 76 677 | 87 586 | 12 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .