Ranking · bokslutsåret 2023
Så rankar Rixglas AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Rixglas AB ökade omsättningen med 15 procent senaste året. Medianen bland branschens 172 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 7,5 procent, mot branschmedianens 3,5 procent.
Soliditeten ligger på 25,3 procent — branschens median är 51,6 procent.
Bolaget har 9 anställda; medianbolaget i branschen har 5.
Branschen: Glasmästeriarbeten
| Nyckeltal | 2023 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +15,5 % | 41 | 172 | 76 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 53 | 172 | 69 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,0 % | 19 | 172 | 89 % |
| Soliditet | 25,3 % | 143 | 172 | 17 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 397 tkr | 133 | 172 | 23 % |
| Rörelseresultat per anställd | 105 tkr | 74 | 172 | 57 % |
| Nettoomsättning | 12 571 tkr | 58 | 172 | 66 % |
| Rörelseresultat | 948 tkr | 44 | 172 | 74 % |
| Antal anställda | 9 | 34 | 172 | 80 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2023 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +15,5 % | 452 | 2 120 | 79 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 796 | 2 120 | 62 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,0 % | 287 | 2 120 | 86 % |
| Soliditet | 25,3 % | 1 674 | 2 117 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 397 tkr | 1 433 | 2 120 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 105 tkr | 981 | 2 120 | 54 % |
| Nettoomsättning | 12 571 tkr | 1 146 | 2 120 | 46 % |
| Rörelseresultat | 948 tkr | 915 | 2 120 | 57 % |
| Antal anställda | 9 | 832 | 2 120 | 61 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2023 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +15,5 % | 20 098 | 87 570 | 77 % |
| Rörelsemarginal | 7,5 % | 34 126 | 87 488 | 61 % |
| Avkastning på eget kapital | 44,0 % | 14 380 | 87 590 | 84 % |
| Soliditet | 25,3 % | 68 885 | 87 388 | 21 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 397 tkr | 61 553 | 87 591 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 105 tkr | 43 505 | 87 591 | 50 % |
| Nettoomsättning | 12 571 tkr | 51 308 | 87 591 | 41 % |
| Rörelseresultat | 948 tkr | 41 484 | 87 591 | 53 % |
| Antal anställda | 9 | 37 398 | 87 591 | 57 % |