Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Rimax AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Rimax AB ökade omsättningen med 8 procent senaste året. Medianen bland branschens 116 jämförbara bolag är 0 procent.
Rörelsemarginalen är 25,3 procent, mot branschmedianens 5,4 procent.
Soliditeten ligger på 73,4 procent — branschens median är 56,9 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Partihandel med verktygsmaskiner
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 76 | 101 | 25 % | |
| Värdeförändring | +31,0 % | 20 | 101 | 80 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,9 % | 37 | 116 | 68 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 3 | 116 | 97 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | 42 | 116 | 64 % |
| Soliditet | 73,4 % | 27 | 116 | 77 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 297 tkr | 102 | 116 | 12 % |
| Rörelseresultat per anställd | 582 tkr | 30 | 116 | 74 % |
| Nettoomsättning | 9 186 tkr | 103 | 116 | 11 % |
| Rörelseresultat | 2 326 tkr | 56 | 116 | 52 % |
| Antal anställda | 4 | 91 | 116 | 22 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 018 | 9 286 | 57 % | |
| Värdeförändring | +31,0 % | 2 692 | 9 168 | 71 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,9 % | 3 865 | 10 558 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 626 | 10 545 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | 4 854 | 10 559 | 54 % |
| Soliditet | 73,4 % | 1 405 | 10 533 | 87 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 297 tkr | 4 192 | 10 559 | 60 % |
| Rörelseresultat per anställd | 582 tkr | 1 128 | 10 559 | 89 % |
| Nettoomsättning | 9 186 tkr | 7 403 | 10 559 | 30 % |
| Rörelseresultat | 2 326 tkr | 2 990 | 10 559 | 72 % |
| Antal anställda | 4 | 7 954 | 10 559 | 25 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 33 905 | 78 286 | 57 % | |
| Värdeförändring | +31,0 % | 22 805 | 77 169 | 70 % |
| Tillväxt i omsättning | +7,9 % | 31 982 | 87 562 | 63 % |
| Rörelsemarginal | 25,3 % | 5 059 | 87 475 | 94 % |
| Avkastning på eget kapital | 15,2 % | 41 344 | 87 581 | 53 % |
| Soliditet | 73,4 % | 11 921 | 87 381 | 86 % |
| Nettoomsättning per anställd | 2 297 tkr | 33 707 | 87 582 | 62 % |
| Rörelseresultat per anställd | 582 tkr | 8 866 | 87 582 | 90 % |
| Nettoomsättning | 9 186 tkr | 61 371 | 87 582 | 30 % |
| Rörelseresultat | 2 326 tkr | 24 990 | 87 582 | 71 % |
| Antal anställda | 4 | 66 431 | 87 582 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .