Aktiebolag Stockholm
Ric-Rac AB
71 sökningar
Omsättning 2025
150 tkr
0,0 %Rörelsemarginal
28,0 %
Soliditet
88,4 %
+9,2 p.e.Anställda
0
−100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 150 | 150 | 250 | 150 | 185 | 2 477 | 2 204 | 1 258 |
| Rörelseresultat | 42 | −252 | 104 | 18 | −36 | 1 734 | 1 375 | 479 |
| Årets resultat | 1 260 | 133 | 1 271 | 453 | −40 | 995 | 1 074 | 363 |
| Eget kapital | 2 627 | 1 993 | 2 259 | 1 898 | 1 683 | 1 723 | 1 128 | 414 |
| Balansomslutning | 2 972 | 2 518 | 2 994 | 2 469 | 2 706 | 2 864 | 2 046 | 730 |
| Anställda | 0 | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 150 | 150 | 250 | 150 | 185 | 2 477 | 2 204 | 1 258 |
| Personalkostnader | 4 | 263 | 0 | 21 | 65 | 567 | 709 | 648 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 7 | 7 | 24 | 73 | 12 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 97 | 132 | 139 | 100 | 83 | 165 | 119 | 132 |
| Övriga rörelseposter, netto | −1 | — | — | 13 | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 42 | −252 | 104 | 18 | −36 | 1 734 | 1 375 | 479 |
| Ränteintäkter | 1 235 | 200 | 0 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 2 | 4 | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 1 276 | −52 | 1 304 | 454 | −40 | 1 732 | 1 375 | 479 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 185 | 0 | 0 | 0 | −449 | 0 | 0 |
| Skatt | 16 | 0 | 33 | 1 | 0 | 289 | 301 | 115 |
| Årets resultat | 1 260 | 133 | 1 271 | 453 | −40 | 995 | 1 074 | 363 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 329 | 2 335 | 2 342 | 2 350 | 2 610 | 1 784 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 2 | 36 | 0 | 3 | 0 | 375 | 511 | 194 |
| Kassa och bank | 641 | 147 | 652 | 116 | 96 | 705 | 1 535 | 535 |
| Omsättningstillgångar | 643 | 182 | 652 | 119 | 96 | 1 080 | 2 046 | 730 |
| Summa tillgångar | 2 972 | 2 518 | 2 994 | 2 469 | 2 706 | 2 864 | 2 046 | 730 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 317 | 1 810 | 938 | 1 395 | 1 673 | 678 | 4 | 1 |
| Eget kapital | 2 627 | 1 993 | 2 259 | 1 898 | 1 683 | 1 723 | 1 128 | 414 |
| Justerat eget kapital | 2 837 | 2 203 | 2 616 | 2 255 | 2 040 | 2 080 | 1 128 | 414 |
| Obeskattade reserver | 264 | 264 | 449 | 449 | 449 | 449 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 81 | 261 | 286 | 122 | 574 | 692 | 918 | 316 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 972 | 2 518 | 2 994 | 2 469 | 2 706 | 2 864 | 2 046 | 730 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 60 338 granskade bolag ligger Ric-Rac AB strax under mitten räknat på omsättning, med 150 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 28,0 procent, och soliditeten var hög — 88,4 procent. Sätet finns i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet skall vara att bedriva konsulttjänster, rådgivning och projektledning inom media. Bolaget ska även bedriva strategiska och operativa konsultinsatser på ledningsnivå inom digitalisering och affärsutveckling samt förvaltning av värdepapper.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Gunilla Herlitz (f. 1960) Styrelseledamot
- Patrik Gunnarsson (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2016-11-21 |
|---|---|
| Bransch | Konsultverksamhet avseende företags organisation (SNI 70200) |
| Adress | Linnégatan 56, 114 54, Stockholm Besök: Linnégatan 56, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |