Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Ribocure Pharmaceuticals AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Ribocure Pharmaceuticals AB ökade omsättningen med 44 procent senaste året. Medianen bland branschens 47 jämförbara bolag är 14 procent.
Rörelsemarginalen är 3,2 procent, mot branschmedianens -24,4 procent.
Soliditeten ligger på 51,8 procent — branschens median är 69,9 procent.
Bolaget har 25 anställda; medianbolaget i branschen har 22.
Branschen: Bioteknisk forskning och utveckling
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +44,2 % | 14 | 47 | 70 % |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 13 | 47 | 72 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 10 | 47 | 79 % |
| Soliditet | 51,8 % | 33 | 47 | 30 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 499 tkr | 7 | 47 | 85 % |
| Rörelseresultat per anställd | 113 tkr | 13 | 47 | 72 % |
| Nettoomsättning | 87 470 tkr | 11 | 47 | 77 % |
| Rörelseresultat | 2 815 tkr | 11 | 47 | 77 % |
| Antal anställda | 25 | 22 | 47 | 53 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +44,2 % | 990 | 15 012 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 9 128 | 14 998 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 9 611 | 15 017 | 36 % |
| Soliditet | 51,8 % | 6 269 | 14 973 | 58 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 499 tkr | 3 458 | 15 017 | 77 % |
| Rörelseresultat per anställd | 113 tkr | 7 297 | 15 017 | 51 % |
| Nettoomsättning | 87 470 tkr | 2 253 | 15 017 | 85 % |
| Rörelseresultat | 2 815 tkr | 3 805 | 15 017 | 75 % |
| Antal anställda | 25 | 2 481 | 15 017 | 83 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | +44,2 % | 5 823 | 87 570 | 93 % |
| Rörelsemarginal | 3,2 % | 53 321 | 87 488 | 39 % |
| Avkastning på eget kapital | 6,6 % | 55 846 | 87 590 | 36 % |
| Soliditet | 51,8 % | 36 079 | 87 388 | 59 % |
| Nettoomsättning per anställd | 3 499 tkr | 18 858 | 87 591 | 78 % |
| Rörelseresultat per anställd | 113 tkr | 42 153 | 87 591 | 52 % |
| Nettoomsättning | 87 470 tkr | 12 471 | 87 591 | 86 % |
| Rörelseresultat | 2 815 tkr | 21 898 | 87 591 | 75 % |
| Antal anställda | 25 | 14 485 | 87 591 | 83 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .