Aktiebolag Upplands-Bro 101 sökningar
RIBEA Engineering AB
Tillverkning av diverse övriga specialmaskiner
720 tkr
−34,4 %3,6 %
−12,0 p.e.79,7 %
−2,0 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 720 | 1 098 | 987 | 1 740 | 1 253 | 827 | 1 158 | 1 328 |
| Rörelseresultat | 26 | 171 | 100 | 591 | 330 | 116 | 512 | −189 |
| Årets resultat | 23 | 99 | 59 | 352 | 25 | 167 | 351 | −128 |
| Eget kapital | 1 026 | 1 004 | 905 | 846 | 494 | 469 | 652 | 300 |
| Balansomslutning | 1 287 | 1 229 | 1 129 | 1 021 | 869 | 506 | 832 | 509 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 | 2018-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 720 | 1 098 | 987 | 1 740 | 1 253 | 827 | 1 158 | 1 328 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 479 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 11 | 32 | 31 |
| Övriga externa kostnader | 317 | 334 | 311 | 262 | 218 | 213 | 109 | 334 |
| Övriga rörelseposter, netto | −377 | −593 | −576 | −887 | −701 | −487 | −505 | −673 |
| Rörelseresultat | 26 | 171 | 100 | 591 | 330 | 116 | 512 | −189 |
| Ränteintäkter | 14 | 0 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 40 | 170 | 101 | 591 | 332 | 117 | 512 | −189 |
| Bokslutsdispositioner | −11 | −44 | −26 | −148 | 0 | 97 | −97 | 61 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 0 | 0 | −300 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 7 | 27 | 16 | 92 | 7 | 47 | 64 | 0 |
| Årets resultat | 23 | 99 | 59 | 352 | 25 | 167 | 351 | −128 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-07 | 2024-07 | 2023-07 | 2022-07 | 2021-07 | 2020-07 | 2019-07 | 2018-07 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 4 | 15 | 46 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 109 | 142 |
| Kortfristiga fordringar | 248 | 148 | 70 | 39 | 147 | 19 | 73 | 66 |
| Kassa och bank | 1 039 | 1 081 | 1 059 | 982 | 721 | 483 | 635 | 256 |
| Omsättningstillgångar | 1 287 | 1 229 | 1 129 | 1 021 | 869 | 502 | 818 | 463 |
| Summa tillgångar | 1 287 | 1 229 | 1 129 | 1 021 | 869 | 506 | 832 | 509 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 | 250 | 250 | 250 |
| Balanserat resultat | 978 | 880 | 821 | 469 | 444 | 52 | 51 | 178 |
| Eget kapital | 1 026 | 1 004 | 905 | 846 | 494 | 469 | 652 | 300 |
| Justerat eget kapital | 1 208 | 1 177 | 1 043 | 964 | 494 | 469 | 729 | 300 |
| Obeskattade reserver | 229 | 218 | 174 | 148 | 0 | 0 | 97 | 0 |
| Avsättningar | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 100 |
| Kortfristiga skulder | 32 | 7 | 50 | 27 | 375 | 37 | 83 | 109 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 287 | 1 229 | 1 129 | 1 021 | 869 | 506 | 832 | 509 |
| Ställda säkerheter | 0 | 0 | 0 | 0 | 500 | 500 | 500 | 500 |
Verksamhet
Mätt mot de 479 bolag som granskas inom samma bransch hamnar RIBEA Engineering AB strax under mitten sett till omsättning, med 720 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,6 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 79,7 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 34 procent. Sätet finns i Upplands-Bro.
Bolaget ska utveckla, tillverka och sälja hydromekaniska reningsapparater och cyklonbaserade vattenreningssystem för industriella vatten, genom produktion i rostfritt stål samt erbjuda ett professionellt samarbete från prototyp till serietillverkning, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Thomas Melin (f. 1965) Styrelseledamot
- Carina Svanberg (f. 1969) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Steelex Group AB (556497-6172) |
|---|---|
| Koncernmoder | Steelex Group AB (556497-6172) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-04-06 |
|---|---|
| Adress | Kraftvägen 24, 196 37, Kungsängen Besök: Kraftvägen 24, Kungsängen |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 070-7322757 |