Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar RH elinstallationer AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
RH elinstallationer AB ökade omsättningen med 47 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 118 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är 5,8 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 27,0 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 780 | 1 913 | 7 % | |
| Värdeförändring | +170,0 % | 65 | 1 888 | 97 % |
| Tillväxt i omsättning | +46,6 % | 189 | 2 118 | 91 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 1 107 | 2 117 | 48 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,5 % | 312 | 2 118 | 85 % |
| Soliditet | 27,0 % | 1 756 | 2 115 | 17 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 304 tkr | 1 695 | 2 118 | 20 % |
| Rörelseresultat per anställd | 75 tkr | 1 260 | 2 118 | 41 % |
| Nettoomsättning | 7 826 tkr | 1 552 | 2 118 | 27 % |
| Rörelseresultat | 451 tkr | 1 353 | 2 118 | 36 % |
| Antal anställda | 6 | 1 221 | 2 118 | 42 % |
Gävleborgs län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 1 702 | 1 944 | 12 % | |
| Värdeförändring | +170,0 % | 84 | 1 919 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +46,6 % | 127 | 2 119 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 988 | 2 119 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,5 % | 264 | 2 119 | 88 % |
| Soliditet | 27,0 % | 1 624 | 2 116 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 304 tkr | 1 521 | 2 119 | 28 % |
| Rörelseresultat per anställd | 75 tkr | 1 161 | 2 119 | 45 % |
| Nettoomsättning | 7 826 tkr | 1 531 | 2 119 | 28 % |
| Rörelseresultat | 451 tkr | 1 240 | 2 119 | 41 % |
| Antal anställda | 6 | 1 211 | 2 119 | 43 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 69 655 | 78 286 | 11 % | |
| Värdeförändring | +170,0 % | 3 433 | 77 169 | 96 % |
| Tillväxt i omsättning | +46,6 % | 5 341 | 87 562 | 94 % |
| Rörelsemarginal | 5,8 % | 41 071 | 87 475 | 53 % |
| Avkastning på eget kapital | 46,5 % | 13 025 | 87 581 | 85 % |
| Soliditet | 27,0 % | 66 976 | 87 381 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 304 tkr | 65 319 | 87 582 | 25 % |
| Rörelseresultat per anställd | 75 tkr | 49 863 | 87 582 | 43 % |
| Nettoomsättning | 7 826 tkr | 66 417 | 87 582 | 24 % |
| Rörelseresultat | 451 tkr | 53 641 | 87 582 | 39 % |
| Antal anställda | 6 | 51 164 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .