Aktiebolag Sundsvall
RH Control i Nord AB
229 sökningar
33 mkr
+78,4 %2,7 %
−12,7 p.e.18,6 %
−56,5 p.e.7
+16,7 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 33 033 | 18 519 | 19 252 | 13 819 | 17 224 |
| Rörelseresultat | 906 | 2 854 | 1 441 | 95 | 1 446 |
| Årets resultat | 804 | 2 410 | 1 137 | 58 | 1 114 |
| Eget kapital | 2 265 | 6 461 | 4 651 | 4 014 | 3 956 |
| Balansomslutning | 12 154 | 8 648 | 8 376 | 8 170 | 6 833 |
| Anställda | 7 | 6 | 5 | 5 | 5 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 33 033 | 18 519 | 19 252 | 13 819 | 17 224 |
| Personalkostnader | 5 098 | 2 820 | 2 296 | 2 414 | 2 059 |
| Av- och nedskrivningar | 115 | 140 | 150 | 148 | 140 |
| Övriga externa kostnader | 1 579 | 1 186 | 1 016 | 1 226 | 1 022 |
| Övriga rörelseposter, netto | −25 335 | −11 519 | −14 349 | −9 936 | −12 557 |
| Rörelseresultat | 906 | 2 854 | 1 441 | 95 | 1 446 |
| Ränteintäkter | 92 | 194 | 3 | — | — |
| Räntekostnader | 24 | 45 | 30 | 25 | 26 |
| Resultat efter finansiella poster | 974 | 3 003 | 1 414 | 70 | 1 421 |
| Bokslutsdispositioner | 42 | 38 | 24 | 9 | −2 |
| Skatt | 212 | 631 | 301 | 21 | 305 |
| Årets resultat | 804 | 2 410 | 1 137 | 58 | 1 114 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12* | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 405 | 1 482 | 1 634 | 1 785 | 1 796 |
| Varulager | 2 712 | 757 | 817 | 1 429 | 139 |
| Kortfristiga fordringar | 4 123 | 1 032 | 1 200 | 2 112 | 775 |
| Kassa och bank | 3 914 | 5 377 | 4 725 | 2 844 | 4 123 |
| Omsättningstillgångar | 10 749 | 7 167 | 6 742 | 6 385 | 5 037 |
| Summa tillgångar | 12 154 | 8 648 | 8 376 | 8 170 | 6 833 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 1 361 | 3 951 | 3 414 | 3 856 | 2 742 |
| Eget kapital | 2 265 | 6 461 | 4 651 | 4 014 | 3 956 |
| Justerat eget kapital | 2 265 | 6 494 | 4 715 | 4 097 | 4 047 |
| Obeskattade reserver | 0 | 42 | 81 | 105 | 115 |
| Långfristiga skulder | 0 | 430 | 502 | 574 | 646 |
| Kortfristiga skulder | 9 889 | 1 715 | 3 142 | 3 477 | 2 116 |
| Summa eget kapital och skulder | 12 154 | 8 648 | 8 376 | 8 170 | 6 833 |
| Ställda säkerheter | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 | 3 000 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
RH Control i Nord AB omsatte 33 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 13,4 miljoner kronor. Verksamheten bar en tunn rörelsemarginal om 2,7 procent, och soliditeten var måttlig — 18,6 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 78 procent. Bolaget sysselsatte 7 personer och har sitt säte i Sundsvall.
Bolaget ska bedriva försäljning, konstruktion och tillverkning av centraler, ställverk inom sågprocessindustrin samt gruvnäringen. Bolaget ska även bedriva handel med fast egendom och handel med värdepapper samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Jörgen Högberg (f. 1971) Verkställande direktör
- Mattias Östman (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Ulrika Burman Sveder (f. 1973) Styrelseledamot
- Jens Holmqvist (f. 1975) Styrelseledamot
- Jörgen Högberg (f. 1971) Styrelseledamot
- Marie Lundin (f. 1981) Revisor
Koncern
| Moderbolag | JBHS Holding AB (559501-3631) |
|---|---|
| Koncernmoder | JBHS Holding AB (559501-3631) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2009-12-08 |
|---|---|
| Bransch | Tillverkning av eldistributions- och elkontrollapparater (SNI 27120) |
| Adress | Svarvarvägen 1, 861 36, Timrå Besök: Svarvarvägen 1, Timrå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |