Aktiebolag Stockholm
Revugglan AB
42 sökningar
5,5 mkr
+20,5 %42,3 %
+11,3 p.e.49,9 %
−3,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 5 478 | 4 547 | 3 612 | 2 557 | 2 604 | 0 | 0 |
| Rörelseresultat | 2 315 | 1 409 | 1 027 | 593 | 1 079 | −1 | −3 |
| Årets resultat | 1 432 | 1 130 | 876 | 287 | 651 | −1 | −3 |
| Eget kapital | 1 721 | 1 389 | 1 059 | 683 | 696 | 46 | 47 |
| Balansomslutning | 3 450 | 2 625 | 2 337 | 1 649 | 1 330 | 46 | 47 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 5 478 | 4 547 | 3 612 | 2 557 | 2 604 | 0 | 0 |
| Personalkostnader | 969 | 894 | 170 | 866 | 587 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 901 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 2 194 | 2 244 | 1 514 | 1 098 | 938 | 1 | 3 |
| Rörelseresultat | 2 315 | 1 409 | 1 027 | 593 | 1 079 | −1 | −3 |
| Ränteintäkter | 57 | 26 | 11 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 44 | 3 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 328 | 1 431 | 1 098 | 534 | 1 089 | −1 | −3 |
| Bokslutsdispositioner | −500 | 0 | 0 | −150 | −260 | 0 | 0 |
| Skatt | 396 | 301 | 222 | 97 | 178 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 1 432 | 1 130 | 876 | 287 | 651 | −1 | −3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 772 | 1 416 | 924 | 581 | 315 | 40 | 40 |
| Kortfristiga fordringar | 1 141 | 371 | 401 | 384 | 309 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 537 | 838 | 1 012 | 684 | 706 | 6 | 7 |
| Omsättningstillgångar | 1 679 | 1 209 | 1 413 | 1 069 | 1 015 | 6 | 7 |
| Summa tillgångar | 3 450 | 2 625 | 2 337 | 1 649 | 1 330 | 46 | 47 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 239 | 209 | 133 | 346 | −5 | −3 | 0 |
| Eget kapital | 1 721 | 1 389 | 1 059 | 683 | 696 | 46 | 47 |
| Justerat eget kapital | 2 444 | 1 715 | 1 385 | 1 009 | 902 | 46 | 47 |
| Obeskattade reserver | 910 | 410 | 410 | 410 | 260 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 819 | 826 | 868 | 556 | 374 | 0 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 450 | 2 625 | 2 337 | 1 649 | 1 330 | 46 | 47 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 1 240 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Revugglan AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 5,5 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 42,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 49,9 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 20 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Bolaget skall bedriva revisionsverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Marcus Jönsson Vallas (f. 1990) Styrelseledamot
- Rasmus Mandel (f. 1988) Styrelsesuppleant
- Ludwig Holmgren (f. 1982) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-12-13 |
|---|---|
| Bransch | Revision (SNI 69202) |
| Adress | Sandelsgatan 35, 115 33, Stockholm Besök: Sandelsgatan 35, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |