Aktiebolag Ljusdal
Revolta AB
43 sökningar
855 tkr
−4,3 %1,6 %
−13,3 p.e.59,1 %
−15,9 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 855 | 893 | 458 | 0 | 41 |
| Rörelseresultat | 14 | 133 | 141 | −11 | −41 |
| Årets resultat | 11 | 105 | 123 | −11 | −41 |
| Eget kapital | 306 | 294 | 189 | −27 | −16 |
| Balansomslutning | 518 | 392 | 262 | 68 | 78 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 855 | 893 | 458 | 0 | 41 |
| Personalkostnader | 623 | 599 | 188 | 0 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 6 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 121 | 145 | 106 | 2 | 72 |
| Övriga rörelseposter, netto | −91 | −16 | −23 | — | −10 |
| Rörelseresultat | 14 | 133 | 141 | −11 | −41 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 15 | 133 | 141 | −11 | −41 |
| Skatt | 3 | 27 | 18 | 0 | 0 |
| Årets resultat | 11 | 105 | 123 | −11 | −41 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 24 | 30 | 0 | 5 | 21 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 9 | 9 |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 164 | 77 | 14 | 15 |
| Kassa och bank | 378 | 198 | 185 | 40 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 494 | 362 | 262 | 64 | 57 |
| Summa tillgångar | 518 | 392 | 262 | 68 | 78 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 270 | 164 | −53 | −41 | 0 |
| Eget kapital | 306 | 294 | 189 | −27 | −16 |
| Justerat eget kapital | 306 | 294 | 189 | −27 | −16 |
| Kortfristiga skulder | 212 | 98 | 73 | 95 | 94 |
| Summa eget kapital och skulder | 518 | 392 | 262 | 68 | 78 |
| Ansvarsförbindelser | 94 | 94 | 94 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 336 granskade bolag ligger Revolta AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 855 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 1,6 procent — en tunn nivå — medan soliditeten på 59,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 4 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Ljusdal.
Installation, service, reparation och felsökning inom el.
Styrelse & ledning
- Emil Renman (f. 1981) Styrelseledamot
- Weronica Marianne Renman (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-07-15 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Turistvägen 16, 827 51, Järvsö Besök: Turistvägen 16, Järvsö |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |