Aktiebolag Ljungby
Revisionsfirman Stefan Roubert & Co Aktiebolag
100 sökningar
210 tkr
−9,9 %-28,6 %
+4,5 p.e.78,4 %
−3,0 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 210 | 233 | 378 | 410 | 615 | 1 201 | 534 | 3 705 |
| Rörelseresultat | −60 | −77 | −140 | −188 | 1 008 | 664 | −49 | 906 |
| Årets resultat | 189 | 285 | 37 | −588 | 991 | 1 261 | 64 | 562 |
| Eget kapital | 3 260 | 3 221 | 2 936 | 2 900 | 3 488 | 2 697 | 1 636 | 1 772 |
| Balansomslutning | 4 160 | 3 958 | 4 122 | 4 470 | 5 426 | 3 977 | 3 347 | 3 621 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 210 | 233 | 378 | 410 | 615 | 1 201 | 534 | 3 705 |
| Personalkostnader | 219 | 265 | 318 | 338 | 384 | 393 | 443 | 2 138 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 97 | 97 | 24 | 14 | 88 | 117 |
| Övriga externa kostnader | 51 | 45 | 103 | 163 | 103 | 674 | 170 | 547 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | 904 | 544 | 118 | — |
| Rörelseresultat | −60 | −77 | −140 | −188 | 1 008 | 664 | −49 | 906 |
| Ränteintäkter | 258 | 170 | 21 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 0 | 0 | 0 | 1 | 0 | 3 | 8 | 16 |
| Resultat efter finansiella poster | 198 | 94 | −95 | −711 | 1 347 | 1 493 | −21 | 899 |
| Bokslutsdispositioner | 6 | 263 | 156 | 143 | −103 | −111 | 107 | −164 |
| Skatt | 16 | 71 | 24 | 20 | 253 | 121 | 21 | 174 |
| Årets resultat | 189 | 285 | 37 | −588 | 991 | 1 261 | 64 | 562 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 268 | 365 | 463 | 359 | 488 | 576 |
| Kortfristiga fordringar | 179 | 80 | 65 | 202 | 363 | 213 | 345 | 1 052 |
| Kassa och bank | 1 783 | 1 432 | 2 068 | 2 365 | 4 600 | 3 067 | 2 161 | 1 649 |
| Omsättningstillgångar | 4 160 | 3 958 | 3 855 | 4 104 | 4 963 | 3 618 | 2 858 | 3 045 |
| Summa tillgångar | 4 160 | 3 958 | 4 122 | 4 470 | 5 426 | 3 977 | 3 347 | 3 621 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 2 951 | 2 816 | 2 779 | 3 368 | 2 377 | 1 316 | 1 452 | 1 090 |
| Eget kapital | 3 260 | 3 221 | 2 936 | 2 900 | 3 488 | 2 697 | 1 636 | 1 772 |
| Justerat eget kapital | 3 747 | 3 713 | 3 636 | 3 724 | 4 426 | 3 554 | 2 405 | 2 625 |
| Obeskattade reserver | 613 | 620 | 882 | 1 038 | 1 181 | 1 079 | 968 | 1 074 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 80 | 160 |
| Kortfristiga skulder | 287 | 117 | 304 | 532 | 757 | 201 | 663 | 615 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 160 | 3 958 | 4 122 | 4 470 | 5 426 | 3 977 | 3 347 | 3 621 |
| Ställda säkerheter | 0 | 450 | 450 | 450 | 450 | 1 040 | 1 040 | 1 040 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 1 237 granskade bolag ligger Revisionsfirman Stefan Roubert & Co Aktiebolag strax under mitten räknat på omsättning, med 210 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -28,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 78,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 10 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Ljungby.
Bolaget skall bedriva revisionsverksamhet samt ekonomiska rådgiv- ning och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Stefan Roubert (f. 1951) Styrelseledamot
- Fredrik Hedqvist (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1990-12-10 |
|---|---|
| Bransch | Revision (SNI 69202) |
| Adress | Ingelstad, Backegård 1, 341 55, Vittaryd Besök: Ingelstad Backegård 1, Vittaryd |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |