Aktiebolag Stockholm
Reviera Stockholm AB
36 sökningar
1,1 mkr
−1,4 %-18,7 %
−2,9 p.e.4,6 %
−11,1 p.e.0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 081 | 1 096 | 1 254 | 178 | 149 | 603 | 736 |
| Rörelseresultat | −202 | −173 | 130 | −253 | 45 | 7 | 15 |
| Årets resultat | −202 | −176 | 130 | −257 | 35 | 5 | 11 |
| Eget kapital | 97 | 48 | 224 | 94 | 101 | 66 | 61 |
| Balansomslutning | 2 106 | 306 | 413 | 317 | 387 | 258 | 89 |
| Anställda | 0 | 0 | 2 | 1 | 0 | 1 | 4 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 081 | 1 096 | 1 254 | 178 | 149 | 603 | 736 |
| Personalkostnader | 593 | 598 | 650 | 126 | 5 | 593 | 405 |
| Av- och nedskrivningar | 152 | 55 | 20 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 406 | 559 | 383 | 225 | 92 | 15 | 150 |
| Övriga rörelseposter, netto | −132 | −57 | −71 | −80 | −7 | 12 | −166 |
| Rörelseresultat | −202 | −173 | 130 | −253 | 45 | 7 | 15 |
| Räntekostnader | 0 | 2 | 1 | 4 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −202 | −176 | 130 | −257 | 45 | 6 | 14 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 10 | 1 | 4 |
| Årets resultat | −202 | −176 | 130 | −257 | 35 | 5 | 11 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-06 | 2024-06 | 2023-06 | 2022-06 | 2021-06 | 2020-06 | 2019-06* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 621 | 200 | 79 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 51 | 27 | 28 | 29 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 236 | 17 | 269 | 251 | 353 | 232 | 62 |
| Kassa och bank | 198 | 62 | 37 | 37 | 33 | 26 | 27 |
| Omsättningstillgångar | 485 | 106 | 334 | 317 | 387 | 258 | 89 |
| Summa tillgångar | 2 106 | 306 | 413 | 317 | 387 | 258 | 89 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −1 | 174 | 44 | 51 | 16 | 11 | 0 |
| Eget kapital | 97 | 48 | 224 | 94 | 101 | 66 | 61 |
| Justerat eget kapital | 97 | 48 | 224 | 94 | 101 | 66 | 61 |
| Långfristiga skulder | 1 513 | 181 | 51 | 2 | 214 | 112 | 1 |
| Kortfristiga skulder | 496 | 77 | 138 | 221 | 72 | 80 | 27 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 106 | 306 | 413 | 317 | 387 | 258 | 89 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 691 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Reviera Stockholm AB i den övre halvan sett till omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -18,7 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 4,6 procent får betecknas som låg. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 1 procent. Sätet finns i Stockholm.
Bolaget skall bedriva restaurang samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fuad Soumi (f. 1971) Styrelseledamot
- John Yacoub (f. 1994) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-02-20 |
|---|---|
| Bransch | Cateringverksamhet vid enskilda evenemang (SNI 56210) |
| Adress | Högbyvägen 91, 175 54, Järfälla Besök: Högbyvägen 91, Järfälla |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |