Aktiebolag Upplands-Väsby
Revider Energi AB
152 sökningar
13,7 mkr
+17,5 %-17,8 %
−14,2 p.e.51,3 %
−17,4 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 13 657 | 11 625 | 31 153 | 21 920 | 15 083 |
| Rörelseresultat | −2 436 | −423 | 2 667 | 1 697 | 1 337 |
| Årets resultat | −562 | −432 | 2 115 | 1 009 | 774 |
| Eget kapital | 3 066 | 3 628 | 4 134 | 2 269 | 1 760 |
| Balansomslutning | 5 979 | 7 416 | 9 564 | 6 404 | 4 462 |
| Anställda | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 13 657 | 11 625 | 31 153 | 21 920 | 15 083 |
| Personalkostnader | 2 402 | 1 034 | 2 789 | 1 817 | 1 469 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 0 | 32 | 7 | 14 |
| Övriga externa kostnader | 1 793 | 1 505 | 1 737 | 1 690 | 1 391 |
| Övriga rörelseposter, netto | −11 898 | −9 509 | −23 928 | −16 709 | −10 872 |
| Rörelseresultat | −2 436 | −423 | 2 667 | 1 697 | 1 337 |
| Ränteintäkter | 33 | 7 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 4 | 17 | 2 | 3 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −2 407 | −432 | 2 669 | 1 697 | 1 337 |
| Bokslutsdispositioner | 1 845 | 0 | 0 | −425 | −340 |
| Skatt | 0 | 0 | 554 | 263 | 223 |
| Årets resultat | −562 | −432 | 2 115 | 1 009 | 774 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12* | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 0 | 107 | 5 | 12 |
| Varulager | 1 353 | 3 337 | 2 996 | 1 573 | 817 |
| Kortfristiga fordringar | 4 626 | 2 569 | 2 792 | 1 656 | 1 025 |
| Kassa och bank | 0 | 1 510 | 3 669 | 2 820 | 2 258 |
| Omsättningstillgångar | 5 979 | 7 416 | 9 457 | 6 399 | 4 450 |
| Summa tillgångar | 5 979 | 7 416 | 9 564 | 6 404 | 4 462 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 3 523 | 3 955 | 1 914 | 1 155 | 881 |
| Eget kapital | 3 066 | 3 628 | 4 134 | 2 269 | 1 760 |
| Justerat eget kapital | 3 066 | 5 093 | 4 964 | 3 099 | 2 252 |
| Obeskattade reserver | 0 | 1 845 | 1 045 | 1 045 | 620 |
| Kortfristiga skulder | 2 913 | 1 943 | 4 385 | 3 090 | 2 082 |
| Summa eget kapital och skulder | 5 979 | 7 416 | 9 564 | 6 404 | 4 462 |
| Ställda säkerheter | 300 | 0 | 0 | 0 | 0 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Revider Energi AB 13,7 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 664 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -17,8 procent, och soliditeten var hög — 51,3 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 17 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Upplands-Väsby.
Bolaget skall bedriva försäljning, marknadsföring, rådgivning inom energi, värmepumpar, samt annan teknikutvecklingstjänst inom energiområdet, samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Saeed Zainali (f. 1968) Styrelseledamot
- Sebastian Zamani-Anari (f. 1989) Styrelsesuppleant
- Andreas Pettersson (f. 1981) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Sparc Group Holding AB (559362-2490) |
|---|---|
| Koncernmoder | FeBe Group AB (559105-1825) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 1994-04-05 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk konsultverksamhet inom energi-, miljö- och VVS-teknik (SNI 71124) |
| Adress | Lomvägen 23E, 192 56, Sollentuna Besök: Lomvägen 23 E, Sollentuna |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |