Aktiebolag Göteborg
Revesta Bygg & Renovering AB
10 sökningar
2,6 mkr
−2,5 %3,2 %
+1,5 p.e.36,3 %
+9,5 p.e.2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 638 | 2 707 | 617 |
| Rörelseresultat | 85 | 46 | 127 |
| Årets resultat | 65 | 36 | 99 |
| Eget kapital | 225 | 160 | 124 |
| Balansomslutning | 619 | 596 | 387 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 638 | 2 707 | 617 |
| Personalkostnader | 1 214 | 1 435 | 304 |
| Av- och nedskrivningar | 10 | 1 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 600 | 443 | 106 |
| Övriga rörelseposter, netto | −729 | −782 | −80 |
| Rörelseresultat | 85 | 46 | 127 |
| Räntekostnader | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 85 | 45 | 127 |
| Skatt | 19 | 10 | 28 |
| Årets resultat | 65 | 36 | 99 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 38 | 47 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 382 | 272 | 233 |
| Kassa och bank | 199 | 277 | 154 |
| Omsättningstillgångar | 581 | 549 | 387 |
| Summa tillgångar | 619 | 596 | 387 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 135 | 99 | 0 |
| Eget kapital | 225 | 160 | 124 |
| Justerat eget kapital | 225 | 160 | 124 |
| Kortfristiga skulder | 394 | 436 | 263 |
| Summa eget kapital och skulder | 619 | 596 | 387 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 10 184 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Revesta Bygg & Renovering AB över mittlinjen sett till omsättning, med 2,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 3,2 procent — en måttlig nivå — medan soliditeten på 36,3 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 3 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Göteborg.
Bygg- och renoveringsföretag som specialiserar sig på olika områden inom branschen. Tjänster som inkluderas är: snickeri, golvläggning, golvslipning, köksmontering, plattsättning, el, VVS-arbeten samt måleritjänster.
Styrelse & ledning
- Peter Apelgrim (f. 1976) Ordförande, Styrelseledamot
- Rafal Norberczak (f. 1980) Styrelseledamot
- Karin Apelgrim (f. 1976) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-06-13 |
|---|---|
| Bransch | Byggnadssnickeriarbeten (SNI 43320) |
| Adress | Rubingatan 34, 421 53, Västra Frölunda Besök: Rubingatan 34, Västra Frölunda |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |