Aktiebolag Malmö
Reverendus Aktiebolag
38 sökningar
Omsättning 2025
287 tkr
+51,1 %Rörelsemarginal
71,8 %
+41,8 p.e.Soliditet
70,2 %
−13,7 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 287 | 190 | 97 | 62 | 18 | 23 | 127 |
| Rörelseresultat | 206 | 57 | 53 | 26 | 8 | 4 | 58 |
| Årets resultat | 164 | 57 | 500 | 20 | 6 | 353 | 34 |
| Eget kapital | 275 | 271 | 615 | 115 | 94 | 451 | 98 |
| Balansomslutning | 392 | 323 | 655 | 152 | 113 | 465 | 136 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 287 | 190 | 97 | 62 | 18 | 23 | 127 |
| Personalkostnader | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 29 |
| Övriga externa kostnader | 59 | 110 | 27 | 37 | 10 | 10 | 14 |
| Övriga rörelseposter, netto | −22 | −23 | −17 | 1 | — | −9 | −26 |
| Rörelseresultat | 206 | 57 | 53 | 26 | 8 | 4 | 58 |
| Ränteintäkter | 0 | 15 | 1 | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 206 | 72 | 500 | 26 | 8 | 354 | 58 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 14 | 0 | 0 | 0 | −14 |
| Skatt | 43 | 15 | 14 | 5 | 1 | −1 | 10 |
| Årets resultat | 164 | 57 | 500 | 20 | 6 | 353 | 34 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 | 1 | 1 | 97 | 97 | 446 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 5 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 4 | 3 | 4 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 387 | 319 | 645 | 55 | 16 | 19 | 20 |
| Omsättningstillgångar | 391 | 322 | 654 | 55 | 16 | 19 | 136 |
| Summa tillgångar | 392 | 323 | 655 | 152 | 113 | 465 | 136 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 61 | 164 | 65 | 45 | 38 | 48 | 14 |
| Eget kapital | 275 | 271 | 615 | 115 | 94 | 451 | 98 |
| Justerat eget kapital | 275 | 271 | 615 | 126 | 105 | 451 | 98 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 14 | 14 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 117 | 52 | 40 | 23 | 5 | 14 | 38 |
| Summa eget kapital och skulder | 392 | 323 | 655 | 152 | 113 | 465 | 136 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 615 granskade bolag ligger Reverendus Aktiebolag i den nedre halvan räknat på omsättning, med 287 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 71,8 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 70,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 51 procent. Sätet finns i Malmö.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska - direkt eller indirekt genom hel- eller delägda dotterbolag eller genom intressebolag - bedriva verksamhet företrädesvis inom områden för finans, fastighet och informationsteknologi samt annan liknande verksamhet. Vidare kan bolaget tillhandahålla administrativa tjänster till eller utöva andra koncerngemensamma funktioner för dotter- och intressebolag. Bolaget får dessutom förvärva och utveckla företag, som kan vara hel- eller delägda, ställa egen och extern kompetens till dessa företags förfogande samt medverka vid finansieringen av sådana, dock utan att bedriva tillståndspliktig bank- eller finansieringsrörelse. Bolaget ska även kunna äga och förvalta fast egendom ävensom aktier och annan lös egendom samt bedriva därmed förenlig verksamhet. Bolaget har rätt att ställa borgen eller annan säkerhet för förbindelser ingångna av annat företag inom samma koncern.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Oscar Berglund (f. 1990) Styrelseledamot
- Charlotta Engstrand Berglund (f. 1987) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-07-11 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Klagshamnsvägen 127, 218 51, Klagshamn Besök: Klagshamnsvägen 127, Klagshamn |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |