Aktiebolag Älvkarleby
RevErea AB
31 sökningar
1,2 mkr
+15,6 %11,2 %
−1,3 p.e.78,2 %
+4,0 p.e.2
+100,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 193 | 1 032 | 746 | 490 | 248 | 526 | 297 |
| Rörelseresultat | 134 | 129 | 106 | 149 | 43 | −34 | 30 |
| Årets resultat | 105 | 99 | 84 | 118 | 40 | −34 | 23 |
| Eget kapital | 341 | 236 | 137 | 198 | 80 | 40 | 73 |
| Balansomslutning | 436 | 318 | 310 | 272 | 121 | 87 | 137 |
| Anställda | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 193 | 1 032 | 746 | 490 | 248 | 526 | 297 |
| Personalkostnader | 580 | 529 | 313 | 96 | 28 | 370 | 88 |
| Av- och nedskrivningar | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 397 | 272 | 311 | 196 | 147 | 182 | 170 |
| Övriga rörelseposter, netto | −81 | −102 | −16 | −49 | −30 | −8 | −9 |
| Rörelseresultat | 134 | 129 | 106 | 149 | 43 | −34 | 30 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 134 | 129 | 107 | 149 | 43 | −34 | 30 |
| Skatt | 29 | 30 | 22 | 31 | 3 | 0 | 6 |
| Årets resultat | 105 | 99 | 84 | 118 | 40 | −34 | 23 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 11 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Varulager | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
| Kortfristiga fordringar | 197 | 148 | 255 | 98 | 63 | 11 | 82 |
| Kassa och bank | 228 | 170 | 55 | 174 | 58 | 75 | 53 |
| Omsättningstillgångar | 425 | 318 | 310 | 272 | 121 | 87 | 137 |
| Summa tillgångar | 436 | 318 | 310 | 272 | 121 | 87 | 137 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 186 | 87 | 3 | 30 | −10 | 24 | 0 |
| Eget kapital | 341 | 236 | 137 | 198 | 80 | 40 | 73 |
| Justerat eget kapital | 341 | 236 | 137 | 198 | 80 | 40 | 73 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 95 | 82 | 173 | 72 | 41 | 47 | 64 |
| Summa eget kapital och skulder | 436 | 318 | 310 | 272 | 121 | 87 | 137 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 55 bolag som granskas inom samma bransch hamnar RevErea AB över mittlinjen sett till omsättning, med 1,2 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en god rörelsemarginal om 11,2 procent, och soliditeten var hög — 78,2 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 16 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Älvkarleby.
Företaget bedriver öppenvård med utredning, behandling och socialt stöd gentemot målgrupperna unga vuxna och vuxna som är på väg eller utvecklat ett beroende av intags- och eller process- relaterade droger, deras anhöriga och individer med psykisk ohälsa. Erbjuder även utbildningar till andra inom professionen, blivande beroendeterapueter samt arbetsgivare med rehabiliteringsansvar. Våra kunder är främst privatbetalande individer, kommunala verksmaheter samt arbetsgivare med rehabiliteringsansvar.
Styrelse & ledning
- Lars Öhman (f. 1970) Styrelseledamot
- Runa Öhman (f. 1945) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-04-26 |
|---|---|
| Bransch | Öppna sociala insatser för vuxna med missbruksproblem (SNI 88992) |
| Adress | Makrillvägen 80, 815 45, Tierp Besök: Makrillvägen 80, Tierp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |