Aktiebolag Borås
ReumaCura 1 vård AB
107 sökningar
Omsättning 2025
407 tkr
−54,7 %Rörelsemarginal
129,0 %
+52,5 p.e.Soliditet
61,1 %
+18,4 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 407 | 898 | 422 | 519 | 245 | 378 | 519 |
| Rörelseresultat | 525 | 687 | 219 | 295 | 51 | 219 | 456 |
| Årets resultat | 644 | 470 | 263 | 206 | 68 | 128 | 265 |
| Eget kapital | 753 | 545 | 545 | 462 | 436 | 506 | 537 |
| Balansomslutning | 1 232 | 1 276 | 1 011 | 1 069 | 991 | 1 080 | 1 054 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 0 | 1 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 407 | 898 | 422 | 519 | 245 | 378 | 519 |
| Personalkostnader | 20 | 27 | 39 | 70 | 9 | 93 | 28 |
| Av- och nedskrivningar | 0 | 37 | 37 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 82 | 147 | 127 | 155 | 184 | 67 | 34 |
| Övriga rörelseposter, netto | 220 | — | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 525 | 687 | 219 | 295 | 51 | 219 | 456 |
| Ränteintäkter | 3 | 2 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 |
| Resultat efter finansiella poster | 527 | 688 | 220 | 295 | 51 | 218 | 454 |
| Bokslutsdispositioner | 289 | −92 | 116 | −34 | 37 | −55 | −114 |
| Skatt | 172 | 126 | 73 | 55 | 20 | 36 | 76 |
| Årets resultat | 644 | 470 | 263 | 206 | 68 | 128 | 265 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 0 | 111 | 148 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 69 | 176 | 97 | 194 | 329 | 315 | 0 |
| Kassa och bank | 1 163 | 989 | 766 | 875 | 662 | 765 | 1 054 |
| Omsättningstillgångar | 1 232 | 1 165 | 863 | 1 069 | 991 | 1 080 | 1 054 |
| Summa tillgångar | 1 232 | 1 276 | 1 011 | 1 069 | 991 | 1 080 | 1 054 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 59 | 25 | 232 | 206 | 318 | 328 | 222 |
| Eget kapital | 753 | 545 | 545 | 462 | 436 | 506 | 537 |
| Justerat eget kapital | 912 | 933 | 860 | 869 | 816 | 916 | 903 |
| Obeskattade reserver | 200 | 489 | 397 | 513 | 479 | 516 | 461 |
| Långfristiga skulder | 0 | 0 | 0 | 21 | 12 | 53 | 28 |
| Kortfristiga skulder | 279 | 242 | 69 | 73 | 64 | 5 | 28 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 232 | 1 276 | 1 011 | 1 069 | 991 | 1 080 | 1 054 |
Verksamhet
Mätt mot de 1 732 bolag som granskas inom samma bransch hamnar ReumaCura 1 vård AB över mittlinjen sett till omsättning, med 407 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 129,0 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 61,1 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 55 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Borås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Föremålet för bolagets verksamhet är att bedriva läkarverksamhet och annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Vadir Amin (f. 1957) Ordförande, Styrelseledamot
- Homa Khawar Amin (f. 1957) Styrelseledamot
- Negina Amin (f. 1996) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2014-03-20 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, på sjukhus (SNI 86221) |
| Adress | Kummingången 9, 507 53, Borås Besök: Kummingången 9, Borås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |
| Telefon | 072-2508060 |