Aktiebolag Umeå
Restauratör 2H AB
35 sökningar
14,8 mkr
+23,7 %18,6 %
−0,8 p.e.44,6 %
+3,0 p.e.10
+11,1 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 14 799 | 11 962 | 10 061 | 7 831 | 6 114 | 5 254 | 7 650 |
| Rörelseresultat | 2 748 | 2 320 | 831 | 405 | 474 | −256 | 291 |
| Årets resultat | 1 929 | 1 737 | 417 | 221 | 268 | 16 | 155 |
| Eget kapital | 3 294 | 2 865 | 1 128 | 710 | 489 | 222 | 205 |
| Balansomslutning | 7 390 | 6 898 | 3 875 | 2 733 | 2 368 | 1 801 | 1 499 |
| Anställda | 10 | 9 | 9 | 8 | 7 | 6 | 8 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 14 799 | 11 962 | 10 061 | 7 831 | 6 114 | 5 254 | 7 650 |
| Personalkostnader | 4 597 | 4 262 | 4 128 | 3 430 | 2 931 | 2 560 | 3 224 |
| Av- och nedskrivningar | 629 | 214 | 87 | 47 | 30 | 26 | 22 |
| Övriga externa kostnader | 1 402 | 1 246 | 1 066 | 867 | 764 | 1 178 | 900 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 423 | −3 920 | −3 949 | −3 082 | −1 915 | −1 746 | −3 213 |
| Rörelseresultat | 2 748 | 2 320 | 831 | 405 | 474 | −256 | 291 |
| Ränteintäkter | 7 | 27 | 12 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 2 | 3 | 2 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 2 753 | 2 343 | 841 | 404 | 474 | −257 | 291 |
| Bokslutsdispositioner | −311 | −146 | −211 | −127 | −134 | 83 | −90 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | −100 | 0 | 0 | 200 | 0 |
| Skatt | 513 | 460 | 113 | 56 | 72 | 10 | 46 |
| Årets resultat | 1 929 | 1 737 | 417 | 221 | 268 | 16 | 155 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 2 745 | 1 081 | 369 | 258 | 142 | 80 | 106 |
| Varulager | 286 | 304 | 206 | 180 | 138 | 118 | 108 |
| Kortfristiga fordringar | 3 162 | 2 915 | 1 907 | 1 150 | 1 223 | 1 336 | 1 045 |
| Kassa och bank | 1 197 | 2 598 | 1 393 | 1 145 | 865 | 268 | 240 |
| Omsättningstillgångar | 4 645 | 5 816 | 3 506 | 2 475 | 2 226 | 1 721 | 1 393 |
| Summa tillgångar | 7 390 | 6 898 | 3 875 | 2 733 | 2 368 | 1 801 | 1 499 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 315 | 1 078 | 661 | 439 | 171 | 156 | 0 |
| Eget kapital | 3 294 | 2 865 | 1 128 | 710 | 489 | 222 | 205 |
| Justerat eget kapital | 4 038 | 3 361 | 1 508 | 923 | 602 | 228 | 276 |
| Obeskattade reserver | 937 | 625 | 479 | 268 | 142 | 7 | 90 |
| Kortfristiga skulder | 3 159 | 3 408 | 2 268 | 1 755 | 1 737 | 1 572 | 1 204 |
| Summa eget kapital och skulder | 7 390 | 6 898 | 3 875 | 2 733 | 2 368 | 1 801 | 1 499 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 18 527 granskade bolag ligger Restauratör 2H AB bland de omsättningsmässigt största räknat på omsättning, med 14,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 18,6 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 44,6 procent får betecknas som god. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 24 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 10 personer, med säte i Umeå.
Bolaget skall bedriva restaurang och kaféverksamhet samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Patrik Hammar (f. 1969) Verkställande direktör
- Magnus Hansson (f. 1972) Ordförande, Styrelseledamot
- Patrik Hammar (f. 1969) Styrelseledamot
- Anders Börje Eliasson (f. 1946) Styrelseledamot
- Marcus Sundberg (f. 1980) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Gastro HH Holding AB (559178-5398) |
|---|---|
| Koncernmoder | Gastro HH Holding AB (559178-5398) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-11-06 |
|---|---|
| Bransch | Restaurangverksamhet (SNI 56110) |
| Adress | Mariehemsvägen 1 N, 906 54, Umeå Besök: Mariehemsvägen 1 N, Umeå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |