Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Restaurang Nyhavn AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Restaurang Nyhavn AB ökade omsättningen med 6 procent senaste året. Medianen bland branschens 5 675 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 13,1 procent, mot branschmedianens 5,7 procent.
Soliditeten ligger på 58,4 procent — branschens median är 49,0 procent.
Bolaget har 19 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Restaurangverksamhet
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 770 | 5 203 | 85 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 2 982 | 5 093 | 41 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,7 % | 2 206 | 5 675 | 61 % |
| Rörelsemarginal | 13,1 % | 1 231 | 5 671 | 78 % |
| Avkastning på eget kapital | 63,8 % | 733 | 5 675 | 87 % |
| Soliditet | 58,4 % | 2 054 | 5 662 | 64 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 134 tkr | 3 799 | 5 675 | 33 % |
| Rörelseresultat per anställd | 149 tkr | 1 643 | 5 675 | 71 % |
| Nettoomsättning | 21 538 tkr | 726 | 5 675 | 87 % |
| Rörelseresultat | 2 822 tkr | 561 | 5 675 | 90 % |
| Antal anställda | 19 | 490 | 5 675 | 91 % |
Skåne län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 4 436 | 9 762 | 55 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 4 812 | 9 636 | 50 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,7 % | 4 486 | 10 560 | 58 % |
| Rörelsemarginal | 13,1 % | 2 159 | 10 550 | 80 % |
| Avkastning på eget kapital | 63,8 % | 827 | 10 561 | 92 % |
| Soliditet | 58,4 % | 3 375 | 10 535 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 134 tkr | 8 650 | 10 561 | 18 % |
| Rörelseresultat per anställd | 149 tkr | 4 260 | 10 561 | 60 % |
| Nettoomsättning | 21 538 tkr | 4 398 | 10 561 | 58 % |
| Rörelseresultat | 2 822 tkr | 2 616 | 10 561 | 75 % |
| Antal anställda | 19 | 2 296 | 10 561 | 78 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 37 045 | 81 088 | 54 % | |
| Värdeförändring | +8,0 % | 39 961 | 79 933 | 50 % |
| Tillväxt i omsättning | +5,7 % | 37 036 | 87 557 | 58 % |
| Rörelsemarginal | 13,1 % | 18 601 | 87 485 | 79 % |
| Avkastning på eget kapital | 63,8 % | 6 966 | 87 576 | 92 % |
| Soliditet | 58,4 % | 27 832 | 87 415 | 68 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 134 tkr | 72 319 | 87 577 | 17 % |
| Rörelseresultat per anställd | 149 tkr | 36 179 | 87 577 | 59 % |
| Nettoomsättning | 21 538 tkr | 36 124 | 87 577 | 59 % |
| Rörelseresultat | 2 822 tkr | 21 895 | 87 577 | 75 % |
| Antal anställda | 19 | 19 082 | 87 577 | 78 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .