Aktiebolag Burlöv
Resolute Management AB
48 sökningar
Omsättning 2025
2,4 mkr
−4,6 %Rörelsemarginal
30,8 %
+1,1 p.e.Soliditet
77,7 %
+2,2 p.e.Anställda
1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 2 383 | 2 499 | 2 700 | 2 274 | 2 189 |
| Rörelseresultat | 733 | 740 | 1 058 | 625 | 491 |
| Årets resultat | 651 | 701 | 837 | 367 | 388 |
| Eget kapital | 1 566 | 1 366 | 1 045 | 608 | 491 |
| Balansomslutning | 2 376 | 2 253 | 2 044 | 1 325 | 1 236 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 2 383 | 2 499 | 2 700 | 2 274 | 2 189 |
| Personalkostnader | 1 310 | 1 391 | 1 363 | 1 315 | 1 381 |
| Övriga externa kostnader | 339 | 369 | 279 | 334 | 317 |
| Rörelseresultat | 733 | 740 | 1 058 | 625 | 491 |
| Ränteintäkter | 31 | 109 | 4 | — | — |
| Räntekostnader | 5 | 1 | 2 | 1 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | 759 | 848 | 1 060 | 624 | 490 |
| Bokslutsdispositioner | 70 | 45 | 0 | −159 | 0 |
| Skatt | 178 | 192 | 223 | 99 | 102 |
| Årets resultat | 651 | 701 | 837 | 367 | 388 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 297 | 1 153 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 639 | 604 | 480 | 120 | 485 |
| Kassa och bank | 440 | 496 | 1 564 | 1 205 | 751 |
| Omsättningstillgångar | 1 079 | 1 099 | 2 044 | 1 325 | 1 236 |
| Summa tillgångar | 2 376 | 2 253 | 2 044 | 1 325 | 1 236 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 865 | 615 | 158 | 191 | 53 |
| Eget kapital | 1 566 | 1 366 | 1 045 | 608 | 491 |
| Justerat eget kapital | 1 845 | 1 701 | 1 416 | 979 | 736 |
| Obeskattade reserver | 352 | 422 | 467 | 467 | 308 |
| Kortfristiga skulder | 458 | 465 | 532 | 250 | 437 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 376 | 2 253 | 2 044 | 1 325 | 1 236 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Resolute Management AB 2,4 miljoner kronor — mer än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 934 tusen kronor. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 30,8 procent, och soliditeten var hög — 77,7 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 5 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Burlöv.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolagets skall tillhandahålla konsultationer inom IT samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- André Hallberg (f. 1980) Verkställande direktör
Styrelse
- André Hallberg (f. 1980) Styrelseledamot
- Johanna Hallberg (f. 1979) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-06-04 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Luggudevägen 1A, 232 54, Åkarp Besök: Luggudevägen 1 A, Åkarp |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |