Aktiebolag Göteborg
Residential Violen 8 AB
58 sökningar
Omsättning 2025
1,6 mkr
+5,2 %Rörelsemarginal
28,5 %
+7,5 p.e.Soliditet
3,0 %
−1,5 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 610 | 1 531 | 1 473 | 1 514 | 1 109 | 1 478 | 2 315 | 2 068 |
| Rörelseresultat | 459 | 322 | −175 | 100 | 135 | 326 | 1 427 | 1 152 |
| Årets resultat | −80 | 165 | −92 | 40 | 27 | 31 | 1 082 | 30 |
| Eget kapital | 149 | 229 | 1 464 | 1 556 | 1 516 | 1 489 | 1 458 | 375 |
| Balansomslutning | 4 945 | 5 092 | 5 089 | 5 837 | 5 111 | 4 931 | 5 353 | 5 491 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 610 | 1 531 | 1 473 | 1 514 | 1 109 | 1 478 | 2 315 | 2 068 |
| Av- och nedskrivningar | 115 | 115 | 115 | 113 | 113 | 113 | 113 | 113 |
| Övriga externa kostnader | 1 051 | 1 107 | 1 554 | 1 303 | 861 | 1 039 | 775 | 803 |
| Övriga rörelseposter, netto | 15 | 13 | 21 | — | — | — | — | — |
| Rörelseresultat | 459 | 322 | −175 | 100 | 135 | 326 | 1 427 | 1 152 |
| Ränteintäkter | 17 | 5 | 1 | — | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 162 | 149 | 0 | 0 | 4 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 314 | 179 | −336 | 30 | 82 | 278 | 1 368 | 981 |
| Bokslutsdispositioner | 82 | 23 | 76 | −8 | 0 | 0 | 0 | −91 |
| Koncernbidrag | −476 | 0 | 168 | 21 | −55 | −247 | 0 | −860 |
| Skatt | 0 | 37 | 0 | 3 | 0 | 0 | 286 | 0 |
| Årets resultat | −80 | 165 | −92 | 40 | 27 | 31 | 1 082 | 30 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 615 | 4 689 | 4 804 | 5 553 | 4 817 | 4 929 | 5 345 | 5 457 |
| Kortfristiga fordringar | 330 | 403 | 285 | 284 | 294 | 2 | 8 | 34 |
| Omsättningstillgångar | 330 | 403 | 285 | 284 | 294 | 2 | 8 | 34 |
| Summa tillgångar | 4 945 | 5 092 | 5 089 | 5 837 | 5 111 | 4 931 | 5 353 | 5 491 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 179 | 14 | 1 506 | 1 466 | 1 439 | 1 408 | 326 | 295 |
| Eget kapital | 149 | 229 | 1 464 | 1 556 | 1 516 | 1 489 | 1 458 | 375 |
| Justerat eget kapital | 294 | 439 | 1 693 | 1 845 | 1 799 | 1 772 | 1 741 | 658 |
| Obeskattade reserver | 183 | 265 | 288 | 364 | 356 | 356 | 356 | 356 |
| Kortfristiga skulder | 4 613 | 4 598 | 3 337 | 3 917 | 3 239 | 3 086 | 3 539 | 4 760 |
| Summa eget kapital och skulder | 4 945 | 5 092 | 5 089 | 5 837 | 5 111 | 4 931 | 5 353 | 5 491 |
| Ställda säkerheter | 4 410 | 4 410 | 3 510 | 3 517 | 3 510 | 3 510 | 3 510 | 3 510 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 22 046 granskade bolag ligger Residential Violen 8 AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,6 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 28,5 procent, och soliditeten var låg — 3,0 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 5 procent. Sätet finns i Göteborg.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall direkt eller indirekt genom hel- eller delägda bo- lag, förvärva, förvalta, förädla och äga fast egendom och värde- papper samt bedriva annan därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Skyddad identitet (f. 1967) Ordförande, Styrelseledamot
- Eva Andrea Sigurgeirsdottir (f. 1974) Styrelseledamot
- Petra Sprangers (f. 1965) Styrelsesuppleant
Övriga befattningar
- Isa Schuman (f. 1987) Huvudansvarig revisor
Koncern
| Moderbolag | Primes Residential Holding AB (559065-9685) |
|---|---|
| Koncernmoder | Trenum AB (publ) (556978-8291) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2013-03-07 |
|---|---|
| Bransch | Uthyrning och förvaltning av egna eller arrenderade bostäder (SNI 68201) |
| Adress | Box 53121, 400 15, Göteborg Besök: Box 53121, Göteborg |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |