Aktiebolag Uppsala
Reservoaren AB
41 sökningar
Omsättning 2025
24 tkr
Rörelsemarginal
-200,0 %
Soliditet
90,7 %
+2,6 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 24 | 0 | 0 | 161 | 1 070 |
| Rörelseresultat | −48 | −68 | −88 | 27 | 624 |
| Årets resultat | 171 | 149 | 108 | 20 | 393 |
| Eget kapital | 430 | 459 | 510 | 602 | 782 |
| Balansomslutning | 680 | 814 | 971 | 1 062 | 1 255 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 24 | 0 | 0 | 161 | 1 070 |
| Personalkostnader | 5 | 13 | 4 | 9 | 313 |
| Övriga externa kostnader | 67 | 55 | 83 | 126 | 133 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | 1 | — |
| Rörelseresultat | −48 | −68 | −88 | 27 | 624 |
| Ränteintäkter | 140 | 92 | 3 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 92 | 24 | 108 | 27 | 624 |
| Bokslutsdispositioner | 90 | 125 | 0 | 0 | −125 |
| Skatt | 11 | 0 | 0 | 7 | 106 |
| Årets resultat | 171 | 149 | 108 | 20 | 393 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 34 | 85 | 73 | 158 | 193 |
| Kassa och bank | 106 | 28 | 197 | 96 | 417 |
| Omsättningstillgångar | 680 | 814 | 971 | 1 062 | 1 255 |
| Summa tillgångar | 680 | 814 | 971 | 1 062 | 1 255 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 209 | 260 | 352 | 532 | 339 |
| Eget kapital | 430 | 459 | 510 | 602 | 782 |
| Justerat eget kapital | 617 | 717 | 867 | 959 | 1 139 |
| Obeskattade reserver | 235 | 325 | 450 | 450 | 450 |
| Kortfristiga skulder | 15 | 30 | 11 | 10 | 23 |
| Summa eget kapital och skulder | 680 | 814 | 971 | 1 062 | 1 255 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Reservoaren AB 24 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 323 tusen kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -200,0 procent, och soliditeten var hög — 90,7 procent. Arbetsstyrkan uppgick till en person, med säte i Uppsala.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Konsultuppdrag inom hälso- och sjukvård (klinisk patologisk diagnostik, hudläkaruppdrag). Hantverk (textil, läder, trä mm). Konstnärlig verksamhet (bildkonst, musikproduktion, författande av skönlitteratur). Föreläsningssverksamhet inom ovan angivna verksamhetsområden. Handel med värdepapper och antikviteter.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Linda Ternestedt (f. 1974) Styrelseledamot
- Bertil Lars-Eje Ternestedt (f. 1948) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2017-11-27 |
|---|---|
| Bransch | Specialistläkarverksamhet inom öppenvård, ej på sjukhus (SNI 86222) |
| Adress | Döbelnsgatan 4B, 752 37, Uppsala Besök: Döbelnsgatan 4 B, Uppsala |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |