Aktiebolag Stenungsund
Reservdelar i Lund AB
77 sökningar
Omsättning 2025
8,2 mkr
+3,0 %Rörelsemarginal
-41,4 %
+7,8 p.e.Soliditet
12,8 %
−3,5 p.e.Anställda
6
+20,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 8 249 | 8 012 | 3 494 | 0 | 1 952 |
| Rörelseresultat | −3 414 | −3 937 | −3 053 | −29 | −163 |
| Årets resultat | −47 | 0 | 1 | 1 | 297 |
| Eget kapital | 1 759 | 1 805 | 1 805 | 1 805 | 1 804 |
| Balansomslutning | 13 710 | 11 042 | 11 281 | 5 004 | 4 117 |
| Anställda | 6 | 5 | 4 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 8 249 | 8 012 | 3 494 | 0 | 1 952 |
| Personalkostnader | 2 263 | 2 174 | 1 865 | 0 | 3 |
| Av- och nedskrivningar | 50 | 50 | 40 | 7 | 7 |
| Övriga externa kostnader | 4 240 | 4 472 | 3 529 | 22 | 139 |
| Övriga rörelseposter, netto | −5 110 | −5 253 | −1 113 | — | −1 966 |
| Rörelseresultat | −3 414 | −3 937 | −3 053 | −29 | −163 |
| Ränteintäkter | 0 | 1 | 2 | — | — |
| Räntekostnader | 367 | 288 | 212 | 49 | 37 |
| Resultat efter finansiella poster | −3 782 | −4 224 | −3 263 | −77 | −200 |
| Koncernbidrag | 3 734 | 4 237 | 3 302 | 78 | 526 |
| Skatt | 0 | 13 | 38 | 0 | 29 |
| Årets resultat | −47 | 0 | 1 | 1 | 297 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 148 | 199 | 249 | 0 | 7 |
| Varulager | 4 244 | 4 491 | 5 102 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 9 259 | 6 319 | 5 904 | 5 004 | 4 110 |
| Kassa och bank | 59 | 33 | 26 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 13 562 | 10 843 | 11 032 | 5 004 | 4 110 |
| Summa tillgångar | 13 710 | 11 042 | 11 281 | 5 004 | 4 117 |
| Aktiekapital | 70 | 70 | 70 | 70 | 70 |
| Balanserat resultat | 1 736 | 1 735 | 1 734 | 1 734 | 1 437 |
| Eget kapital | 1 759 | 1 805 | 1 805 | 1 805 | 1 804 |
| Justerat eget kapital | 1 759 | 1 805 | 1 805 | 1 805 | 1 804 |
| Långfristiga skulder | 139 | 419 | 821 | 0 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 11 812 | 8 818 | 8 655 | 3 199 | 2 313 |
| Summa eget kapital och skulder | 13 710 | 11 042 | 11 281 | 5 004 | 4 117 |
| Ställda säkerheter | 2 850 | 2 850 | 2 850 | 2 850 | 2 850 |
| Ansvarsförbindelser | 350 | 350 | 350 | 350 | 350 |
Verksamhet
Reservdelar i Lund AB omsatte 8,2 miljoner kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 2,7 miljoner kronor. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -41,4 procent, och soliditeten var måttlig — 12,8 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 3 procent. Bolaget sysselsatte 6 personer och har sitt säte i Stenungsund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva försäljning av nya och begagnade bildelar och biltillbehör samt förvaltning av värdepapper och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Mattias Nilsson (f. 1990) Ordförande, Styrelseledamot
- Felix Jonsson (f. 1997) Styrelseledamot
- Emil Nilsson (f. 2001) Styrelseledamot
- Martin Nilsson (f. 1992) Styrelseledamot
- Camilla Kiuru (f. 1978) Styrelseledamot
- Staffan Torndahl (f. 1988) Styrelseledamot
- Benny Nilsson (f. 1966) Styrelseledamot
Övriga befattningar
- Sandra Lord (f. 1988) Huvudansvarig revisor
- Katherin Nilsson (f. 1969) Extern firmatecknare
Koncern
| Moderbolag | Stenungsundsgruppen AB (559190-0260) |
|---|---|
| Koncernmoder | BNI Invest AB (556564-3896) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-08-30 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med reservdelar och tillbehör till motorfordon (SNI 47820) |
| Adress | Hjälmarevägen 2, 444 31, Stenungsund Besök: Hjälmarevägen 2, Stenungsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |