Aktiebolag Lund
Resanitec AB
59 sökningar
Omsättning 2025
462 tkr
−31,5 %Rörelsemarginal
-16,0 %
+12,6 p.e.Soliditet
6,4 %
−6,9 p.e.Anställda
1
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 462 | 674 | 846 | 983 | 1 170 | 944 | 350 | 241 |
| Rörelseresultat | −74 | −193 | −152 | −144 | −36 | −42 | 53 | −836 |
| Årets resultat | −80 | −197 | −154 | −148 | −43 | −43 | 52 | −836 |
| Eget kapital | 31 | 51 | 53 | 58 | 51 | 48 | 92 | 39 |
| Balansomslutning | 483 | 383 | 394 | 261 | 361 | 293 | 291 | 306 |
| Anställda | 1 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 462 | 674 | 846 | 983 | 1 170 | 944 | 350 | 241 |
| Personalkostnader | 2 | 482 | 561 | 483 | 212 | 118 | 92 | 1 080 |
| Av- och nedskrivningar | 4 | 4 | 19 | 44 | 47 | 49 | 49 | 36 |
| Övriga externa kostnader | 440 | 357 | 371 | 468 | 848 | 780 | 175 | 267 |
| Övriga rörelseposter, netto | −90 | −24 | −47 | −132 | −99 | −39 | 19 | 306 |
| Rörelseresultat | −74 | −193 | −152 | −144 | −36 | −42 | 53 | −836 |
| Räntekostnader | 6 | 4 | 2 | 5 | 7 | 1 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −80 | −197 | −154 | −148 | −43 | −43 | 52 | −836 |
| Årets resultat | −80 | −197 | −154 | −148 | −43 | −43 | 52 | −836 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 4 | 7 | 11 | 30 | 56 | 104 | 152 | 201 |
| Kortfristiga fordringar | 415 | 371 | 379 | 187 | 244 | 176 | 138 | 55 |
| Kassa och bank | 64 | 5 | 4 | 44 | 61 | 14 | 1 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 479 | 376 | 383 | 231 | 304 | 190 | 139 | 106 |
| Summa tillgångar | 483 | 383 | 394 | 261 | 361 | 293 | 291 | 306 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 4 | 7 | 1 | −1 | 41 | −10 | 825 |
| Eget kapital | 31 | 51 | 53 | 58 | 51 | 48 | 92 | 39 |
| Justerat eget kapital | 31 | 51 | 53 | 58 | 51 | 48 | 92 | 39 |
| Kortfristiga skulder | 452 | 332 | 341 | 203 | 310 | 245 | 199 | 267 |
| Summa eget kapital och skulder | 483 | 383 | 394 | 261 | 361 | 293 | 291 | 306 |
| Ansvarsförbindelser | 2 564 | 2 370 | 2 310 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 948 granskade bolag ligger Resanitec AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 462 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -16,0 procent, och soliditeten var låg — 6,4 procent. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 31 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Lund.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall utföra riskanalyser och genomföra klinisk hygienkontroll i kritiska miljöer inom sjukvården, läkemedels- och livsmedelsindustrin samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Ali Ismail (f. 1971) Verkställande direktör
Styrelse
- Ali Ismail (f. 1971) Ordförande, Styrelseledamot
- Hussein Ismail (f. 1985) Styrelseledamot
- Nour Ismail (f. 1999) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2015-05-27 |
|---|---|
| Bransch | Teknisk provning och analys (SNI 71200) |
| Adress | Odarslövs Gård 332, 225 92, Lund Besök: Odarslövs Gård 332, Lund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |