Aktiebolag Ludvika 351 sökningar
Renbro Transport AB
Passagerartrafik på beställning, fordon med förare
9,1 mkr
+8,2 %-1,0 %
−4,6 p.e.-144,5 %
−53,0 p.e.4
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 9 083 | 8 394 | 9 191 | 10 482 | 8 771 | 9 242 | 6 534 | 3 643 |
| Rörelseresultat | −89 | 307 | −143 | −154 | −711 | 50 | 578 | 3 |
| Årets resultat | −206 | 207 | −206 | −253 | −821 | 1 | 303 | −31 |
| Eget kapital | −906 | −700 | −906 | −700 | −448 | 373 | 373 | 69 |
| Balansomslutning | 627 | 765 | 801 | 1 362 | 1 355 | 1 503 | 1 654 | 674 |
| Anställda | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 9 083 | 8 394 | 9 191 | 10 482 | 8 771 | 9 242 | 6 534 | 3 643 |
| Personalkostnader | 2 145 | 1 719 | 1 924 | 1 931 | 1 692 | 1 871 | 974 | 1 009 |
| Av- och nedskrivningar | 61 | 59 | 56 | 49 | 42 | 28 | 3 | 5 |
| Övriga externa kostnader | 454 | 6 654 | 7 749 | 8 792 | 7 805 | 7 423 | 5 015 | 2 647 |
| Övriga rörelseposter, netto | −6 512 | 345 | 395 | 136 | 57 | 130 | 36 | 21 |
| Rörelseresultat | −89 | 307 | −143 | −154 | −711 | 50 | 578 | 3 |
| Räntekostnader | 117 | 100 | 63 | 106 | 131 | 145 | 71 | 34 |
| Resultat efter finansiella poster | −206 | 207 | −206 | −253 | −842 | −95 | 507 | −31 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 100 | −122 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 4 | 81 | 0 |
| Årets resultat | −206 | 207 | −206 | −253 | −821 | 1 | 303 | −31 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 | 2018-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 231 | 242 | 236 | 222 | 271 | 238 | 166 | 20 |
| Kortfristiga fordringar | 396 | 523 | 565 | 1 091 | 1 084 | 1 265 | 1 487 | 654 |
| Kassa och bank | 0 | 0 | 0 | 49 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Omsättningstillgångar | 396 | 523 | 565 | 1 140 | 1 084 | 1 265 | 1 487 | 654 |
| Summa tillgångar | 627 | 765 | 801 | 1 362 | 1 355 | 1 503 | 1 654 | 674 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | −750 | −957 | −750 | −497 | 323 | 322 | 20 | 50 |
| Eget kapital | −906 | −700 | −906 | −700 | −448 | 373 | 373 | 69 |
| Justerat eget kapital | −906 | −700 | −906 | −700 | −448 | 390 | 470 | 69 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 22 | 122 | 0 |
| Långfristiga skulder | 180 | 218 | 222 | 152 | 531 | 426 | 538 | 265 |
| Kortfristiga skulder | 1 353 | 1 247 | 1 485 | 1 910 | 1 272 | 682 | 621 | 340 |
| Summa eget kapital och skulder | 627 | 765 | 801 | 1 362 | 1 355 | 1 503 | 1 654 | 674 |
| Ställda säkerheter | 200 | 200 | 237 | 252 | 267 | 200 | 200 | 200 |
Verksamhet
Mätt mot de 3 469 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Renbro Transport AB i den övre fjärdedelen sett till omsättning, med 9,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -1,0 procent, och soliditeten var låg — -144,5 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 8 procent. Bolaget sysselsatte 4 personer och har sitt säte i Ludvika.
Bolaget ska bedriva uthyrning av chafförstjänster och åkerirörelse för bud- och landsvägstransporter samt idka därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Helga Renbro (f. 1979) Styrelseledamot
- Peter Renbro (f. 1975) Styrelsesuppleant
- Pekka Anderman (f. 1965) Revisor
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-07-12 |
|---|---|
| Adress | Konvaljstigen 3, 771 43, Ludvika Besök: Konvaljstigen 3, Ludvika |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |