Aktiebolag Stockholm
Rena Handen AB
38 sökningar
Omsättning 2025
1,1 mkr
−2,0 %Rörelsemarginal
19,3 %
+3,4 p.e.Soliditet
62,6 %
+1,1 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 149 | 1 173 | 983 | 923 | 944 | 361 | 354 |
| Rörelseresultat | 222 | 187 | 178 | 126 | 113 | 101 | −3 |
| Årets resultat | 172 | 145 | 140 | 99 | 87 | 79 | −3 |
| Eget kapital | 223 | 211 | 216 | 156 | 137 | 126 | 47 |
| Balansomslutning | 356 | 343 | 380 | 298 | 246 | 193 | 66 |
| Anställda | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 149 | 1 173 | 983 | 923 | 944 | 361 | 354 |
| Personalkostnader | 710 | 790 | 580 | 591 | 621 | 199 | 285 |
| Övriga externa kostnader | 216 | 217 | 203 | 179 | 184 | 52 | 51 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | 21 | −22 | −27 | −26 | −9 | −21 |
| Rörelseresultat | 222 | 187 | 178 | 126 | 113 | 101 | −3 |
| Räntekostnader | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 221 | 186 | 177 | 125 | 112 | 101 | −3 |
| Skatt | 49 | 42 | 36 | 26 | 26 | 21 | 0 |
| Årets resultat | 172 | 145 | 140 | 99 | 87 | 79 | −3 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-08 | 2024-08 | 2023-08 | 2022-08 | 2021-08 | 2020-08 | 2019-08 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 216 | 122 | 223 | 138 | 128 | 111 | 0 |
| Kassa och bank | 140 | 221 | 157 | 160 | 117 | 82 | 66 |
| Omsättningstillgångar | 356 | 343 | 380 | 298 | 246 | 193 | 66 |
| Summa tillgångar | 356 | 343 | 380 | 298 | 246 | 193 | 66 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 1 | 16 | 26 | 7 | 0 | −3 | 0 |
| Eget kapital | 223 | 211 | 216 | 156 | 137 | 126 | 47 |
| Justerat eget kapital | 223 | 211 | 216 | 156 | 137 | 126 | 47 |
| Kortfristiga skulder | 133 | 132 | 164 | 142 | 109 | 67 | 19 |
| Summa eget kapital och skulder | 356 | 343 | 380 | 298 | 246 | 193 | 66 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 4 189 granskade bolag ligger Rena Handen AB strax under mitten räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 19,3 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 62,6 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 2 personer, med säte i Stockholm.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Städverksamhet
Styrelse & ledning
Styrelse
- Rosa Maria Ortiz (f. 1956) Styrelseledamot
- Kristian Hverven (f. 1984) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2018-09-04 |
|---|---|
| Bransch | Lokalvård (SNI 81210) |
| Adress | Betesgången 19, 619 33, Trosa Besök: Betesgången 19, Trosa |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |