Aktiebolag Huddinge
Relnet AB
11 sökningar
3,7 mkr
+595,8 %26,6 %
+25,5 p.e.28,7 %
+19,0 p.e.3
+200,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 681 | 529 | 119 |
| Rörelseresultat | 980 | 6 | 70 |
| Årets resultat | 547 | −6 | 55 |
| Eget kapital | 621 | 74 | 80 |
| Balansomslutning | 2 165 | 762 | 134 |
| Anställda | 3 | 1 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 681 | 529 | 119 |
| Personalkostnader | 1 829 | 359 | 0 |
| Av- och nedskrivningar | 178 | 57 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 719 | 101 | 49 |
| Övriga rörelseposter, netto | 25 | −6 | — |
| Rörelseresultat | 980 | 6 | 70 |
| Räntekostnader | 51 | 13 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 929 | −6 | 70 |
| Bokslutsdispositioner | −236 | 0 | 0 |
| Skatt | 146 | 0 | 14 |
| Årets resultat | 547 | −6 | 55 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 352 | 622 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 648 | 100 | 106 |
| Kassa och bank | 165 | 40 | 28 |
| Omsättningstillgångar | 813 | 140 | 134 |
| Summa tillgångar | 2 165 | 762 | 134 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 49 | 55 | 0 |
| Eget kapital | 621 | 74 | 80 |
| Justerat eget kapital | 808 | 74 | 80 |
| Obeskattade reserver | 236 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 657 | 604 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 651 | 84 | 54 |
| Summa eget kapital och skulder | 2 165 | 762 | 134 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 8 336 granskade bolag ligger Relnet AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 3,7 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 26,6 procent, och soliditeten var god — 28,7 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 596 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 3 personer, med säte i Huddinge.
Bolaget ska bedriva elinstallationer, elteknik samt installationer av mätning till nätstationer. Vidare ska bolaget bedriva bemanningsverksamhet, uthyrning av fritids- och sportutrustning samt därmed förenlig verksamhet
Styrelse & ledning
- Rodhi Sebastian Lindgren (f. 1991) Styrelseledamot
- Lena Lindgren (f. 1962) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-04-24 |
|---|---|
| Bransch | Elinstallationer (SNI 43210) |
| Adress | Korpstigen 9, 142 62, Trångsund Besök: Korpstigen 9, Trångsund |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |