Aktiebolag Västerås
Relians AB
74 sökningar
Omsättning 2025
3 tkr
Rörelsemarginal
-333,3 %
Soliditet
78,7 %
+9,0 p.e.Anställda
0
Bokslut
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 | 0 | 2 | 2 | 3 |
| Rörelseresultat | −10 | −15 | −5 | −17 | −39 |
| Årets resultat | 13 | −15 | −5 | 6 | 56 |
| Eget kapital | 510 | 497 | 512 | 517 | 881 |
| Balansomslutning | 648 | 713 | 722 | 812 | 881 |
| Anställda | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 | 0 | 2 | 2 | 3 |
| Övriga externa kostnader | 13 | 15 | 7 | 19 | 42 |
| Rörelseresultat | −10 | −15 | −5 | −17 | −39 |
| Ränteintäkter | 23 | 0 | 0 | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 13 | −15 | −5 | 6 | 56 |
| Årets resultat | 13 | −15 | −5 | 6 | 56 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 |
|---|---|---|---|---|---|
| Kortfristiga fordringar | 632 | 689 | 688 | 691 | 750 |
| Kassa och bank | 16 | 24 | 34 | 121 | 131 |
| Omsättningstillgångar | 648 | 713 | 722 | 812 | 881 |
| Summa tillgångar | 648 | 713 | 722 | 812 | 881 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 447 | 462 | 467 | 461 | 775 |
| Eget kapital | 510 | 497 | 512 | 517 | 881 |
| Justerat eget kapital | 510 | 497 | 512 | 517 | 881 |
| Kortfristiga skulder | 138 | 216 | 210 | 295 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 648 | 713 | 722 | 812 | 881 |
Verksamhet
Räkenskapsåret 2025 omsatte Relians AB 3 tusen kronor — mindre än branschens typiska bolag, vars omsättning ligger kring 860 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på -333,3 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 78,7 procent får betecknas som hög. Bolaget hör hemma i Västerås.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva förmedling av fastigheter och förvaltning av värdepapper, fast och lös egendom samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Exekutiva befattningar
- Andreas Söderkvist (f. 1977) Verkställande direktör
Styrelse
- Andreas Söderkvist (f. 1977) Styrelseledamot
- Kristin Söderkvist (f. 1981) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2011-11-07 |
|---|---|
| Bransch | Förmedling avseende fastighetsverksamhet (SNI 68310) |
| Adress | Jaktmarksgatan 10, 722 23, Västerås Besök: Jaktmarksgatan 10, Västerås |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |