Ranking · bokslutsåret 2025
Så rankar Reines Golv Aktiebolag
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Reines Golv Aktiebolag ökade omsättningen med 2 procent senaste året. Medianen bland branschens 586 jämförbara bolag är 3 procent.
Rörelsemarginalen är 3,3 procent, mot branschmedianens 3,9 procent.
Soliditeten ligger på 69,4 procent — branschens median är 37,4 procent.
Bolaget har 4 anställda; medianbolaget i branschen har 7.
Branschen: Golv- och väggbeläggningsarbeten
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 351 | 492 | 29 % | |
| Värdeförändring | +2,0 % | 207 | 485 | 57 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 312 | 586 | 47 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 328 | 586 | 44 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 % | 366 | 586 | 38 % |
| Soliditet | 69,4 % | 43 | 586 | 93 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 435 tkr | 443 | 586 | 24 % |
| Rörelseresultat per anställd | 47 tkr | 344 | 586 | 41 % |
| Nettoomsättning | 5 739 tkr | 502 | 586 | 14 % |
| Rörelseresultat | 188 tkr | 397 | 586 | 32 % |
| Antal anställda | 4 | 427 | 586 | 27 % |
Västra Götalands län
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 9 440 | 12 119 | 22 % | |
| Värdeförändring | +2,0 % | 7 095 | 11 946 | 41 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 7 993 | 15 013 | 47 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 9 011 | 15 000 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 % | 9 278 | 15 018 | 38 % |
| Soliditet | 69,4 % | 1 727 | 15 011 | 88 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 435 tkr | 10 472 | 15 018 | 30 % |
| Rörelseresultat per anställd | 47 tkr | 9 740 | 15 018 | 35 % |
| Nettoomsättning | 5 739 tkr | 12 978 | 15 018 | 14 % |
| Rörelseresultat | 188 tkr | 10 716 | 15 018 | 29 % |
| Antal anställda | 4 | 11 377 | 15 018 | 24 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2025 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | 54 664 | 70 454 | 22 % | |
| Värdeförändring | +2,0 % | 41 334 | 69 406 | 40 % |
| Tillväxt i omsättning | +1,9 % | 46 944 | 87 544 | 46 % |
| Rörelsemarginal | 3,3 % | 52 904 | 87 457 | 40 % |
| Avkastning på eget kapital | 8,9 % | 54 178 | 87 563 | 38 % |
| Soliditet | 69,4 % | 9 839 | 87 519 | 89 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 435 tkr | 59 875 | 87 564 | 32 % |
| Rörelseresultat per anställd | 47 tkr | 56 647 | 87 564 | 35 % |
| Nettoomsättning | 5 739 tkr | 75 552 | 87 564 | 14 % |
| Rörelseresultat | 188 tkr | 62 523 | 87 564 | 29 % |
| Antal anställda | 4 | 66 456 | 87 564 | 24 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .