Ranking · bokslutsåret 2024
Så rankar Regtec AB
Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.
Mot branschen
Regtec AB minskade omsättningen med 25 procent senaste året. Medianen bland branschens 2 118 jämförbara bolag är 2 procent.
Rörelsemarginalen är −4,2 procent, mot branschmedianens 6,2 procent.
Soliditeten ligger på 32,0 procent — branschens median är 48,7 procent.
Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 8.
Branschen: Elinstallationer
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −25,1 % | 1 913 | 2 118 | 10 % |
| Rörelsemarginal | −4,2 % | 1 949 | 2 117 | 8 % |
| Avkastning på eget kapital | −49,8 % | 2 019 | 2 118 | 5 % |
| Soliditet | 32,0 % | 1 631 | 2 115 | 23 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 522 tkr | 1 360 | 2 118 | 36 % |
| Rörelseresultat per anställd | −64 tkr | 1 958 | 2 118 | 8 % |
| Nettoomsättning | 9 133 tkr | 1 407 | 2 118 | 34 % |
| Rörelseresultat | −383 tkr | 1 941 | 2 118 | 8 % |
| Antal anställda | 6 | 1 221 | 2 118 | 42 % |
Stockholms län
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −25,1 % | 22 954 | 24 745 | 7 % |
| Rörelsemarginal | −4,2 % | 21 308 | 24 713 | 14 % |
| Avkastning på eget kapital | −49,8 % | 22 780 | 24 754 | 8 % |
| Soliditet | 32,0 % | 16 696 | 24 706 | 32 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 522 tkr | 15 676 | 24 755 | 37 % |
| Rörelseresultat per anställd | −64 tkr | 21 191 | 24 755 | 14 % |
| Nettoomsättning | 9 133 tkr | 17 949 | 24 755 | 27 % |
| Rörelseresultat | −383 tkr | 20 731 | 24 755 | 16 % |
| Antal anställda | 6 | 15 411 | 24 755 | 38 % |
Sverige
| Nyckeltal | 2024 | Placering | Antal bolag | Bättre än |
|---|---|---|---|---|
| Värde | — | — | — | |
| Värdeförändring | — | — | — | — |
| Tillväxt i omsättning | −25,1 % | 81 820 | 87 561 | 7 % |
| Rörelsemarginal | −4,2 % | 78 102 | 87 479 | 11 % |
| Avkastning på eget kapital | −49,8 % | 82 628 | 87 581 | 6 % |
| Soliditet | 32,0 % | 61 258 | 87 385 | 30 % |
| Nettoomsättning per anställd | 1 522 tkr | 56 619 | 87 582 | 35 % |
| Rörelseresultat per anställd | −64 tkr | 77 590 | 87 582 | 11 % |
| Nettoomsättning | 9 133 tkr | 61 530 | 87 582 | 30 % |
| Rörelseresultat | −383 tkr | 76 354 | 87 582 | 13 % |
| Antal anställda | 6 | 51 175 | 87 582 | 42 % |
Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .