Aktiebolag Nora
Regnbågsvävar AB
107 sökningar
Omsättning 2025
1,3 mkr
−39,8 %Rörelsemarginal
-40,7 %
−21,5 p.e.Soliditet
25,9 %
−52,9 p.e.Anställda
2
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 306 | 2 168 | 2 415 | 2 777 | 2 560 | 2 485 | 2 614 |
| Rörelseresultat | −532 | −417 | −107 | 440 | 314 | 60 | 110 |
| Årets resultat | −467 | −268 | 192 | 172 | 185 | 47 | 86 |
| Eget kapital | 112 | 579 | 847 | 655 | 483 | 298 | 425 |
| Balansomslutning | 433 | 735 | 1 242 | 1 254 | 839 | 459 | 690 |
| Anställda | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 306 | 2 168 | 2 415 | 2 777 | 2 560 | 2 485 | 2 614 |
| Personalkostnader | 674 | 693 | 372 | 341 | 492 | 597 | 565 |
| Övriga externa kostnader | 387 | 462 | 488 | 392 | 326 | 384 | 455 |
| Övriga rörelseposter, netto | −777 | −1 430 | −1 662 | −1 604 | −1 428 | −1 444 | −1 484 |
| Rörelseresultat | −532 | −417 | −107 | 440 | 314 | 60 | 110 |
| Ränteintäkter | 1 | 0 | 0 | — | — | — | — |
| Räntekostnader | 10 | 1 | 0 | 1 | 0 | 1 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | −467 | −418 | −107 | 439 | 313 | 60 | 110 |
| Bokslutsdispositioner | 0 | 150 | 0 | −72 | −78 | 0 | 0 |
| Koncernbidrag | 0 | 0 | 350 | −150 | 0 | 0 | 0 |
| Skatt | 0 | 0 | 51 | 45 | 50 | 13 | 24 |
| Årets resultat | −467 | −268 | 192 | 172 | 185 | 47 | 86 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-04 | 2024-04 | 2023-04 | 2022-04 | 2021-04 | 2020-04 | 2019-04 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Varulager | 317 | 371 | 385 | 299 | 290 | 243 | 331 |
| Kortfristiga fordringar | 114 | 360 | 401 | 259 | 260 | 216 | 236 |
| Kassa och bank | 2 | 4 | 456 | 696 | 289 | 0 | 123 |
| Omsättningstillgångar | 433 | 735 | 1 242 | 1 254 | 839 | 459 | 690 |
| Summa tillgångar | 433 | 735 | 1 242 | 1 254 | 839 | 459 | 690 |
| Aktiekapital | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 | 100 |
| Balanserat resultat | 479 | 747 | 555 | 383 | 198 | 151 | 239 |
| Eget kapital | 112 | 579 | 847 | 655 | 483 | 298 | 425 |
| Justerat eget kapital | 112 | 579 | 966 | 774 | 545 | 298 | 425 |
| Obeskattade reserver | 0 | 0 | 150 | 150 | 78 | 0 | 0 |
| Långfristiga skulder | 216 | 0 | 0 | 0 | 0 | 2 | 0 |
| Kortfristiga skulder | 105 | 156 | 245 | 449 | 278 | 159 | 265 |
| Summa eget kapital och skulder | 433 | 735 | 1 242 | 1 254 | 839 | 459 | 690 |
| Ställda säkerheter | 250 | 250 | 0 | 0 | 0 | 450 | 450 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 608 granskade bolag ligger Regnbågsvävar AB i den nedre halvan räknat på omsättning, med 1,3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en negativ rörelsemarginal om -40,7 procent, och soliditeten var god — 25,9 procent. Jämfört med föregående bokslut krympte omsättningen med 40 procent. Bolaget sysselsatte 2 personer och har sitt säte i Nora.
Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget skall bedriva grossiströrelse med varor såsom smycken, hantverk, presentartiklar och kläder samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
Styrelse
- Ulrika Almnor (f. 1971) Styrelseledamot
- Peter Thybeck (f. 1964) Styrelsesuppleant
Koncern
| Moderbolag | Semrac AB (556994-2294) |
|---|---|
| Koncernmoder | Semrac AB (556994-2294) |
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2005-03-03 |
|---|---|
| Bransch | Detaljhandel med ur, guldsmedsvaror och smycken, utom via internet eller postorder (SNI 47771) |
| Adress | Prästgatan 31, 713 31, Nora Besök: Prästgatan 31, Nora |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |