Aktiebolag Luleå
Refire AB
43 sökningar
72 tkr
−59,1 %-55,6 %
91,3 %
+5,3 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 72 | 176 | 96 | 151 | 17 |
| Rörelseresultat | −40 | 102 | −29 | 6 | 1 |
| Årets resultat | −40 | 86 | 147 | 215 | 0 |
| Eget kapital | 293 | 332 | 247 | 240 | 25 |
| Balansomslutning | 321 | 386 | 271 | 306 | 98 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09* |
|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 72 | 176 | 96 | 151 | 17 |
| Personalkostnader | 96 | 46 | 98 | 121 | 4 |
| Övriga externa kostnader | 17 | 28 | 26 | 24 | 12 |
| Övriga rörelseposter, netto | 1 | — | −1 | — | — |
| Rörelseresultat | −40 | 102 | −29 | 6 | 1 |
| Resultat efter finansiella poster | −40 | 102 | 147 | 216 | 1 |
| Skatt | 0 | 16 | 0 | 1 | 1 |
| Årets resultat | −40 | 86 | 147 | 215 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-09 | 2024-09 | 2023-09 | 2022-09 | 2021-09* |
|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 239 | 238 | 239 | 89 | 89 |
| Kortfristiga fordringar | 32 | 135 | 26 | 159 | 0 |
| Kassa och bank | 50 | 13 | 6 | 58 | 10 |
| Omsättningstillgångar | 82 | 148 | 32 | 217 | 10 |
| Summa tillgångar | 321 | 386 | 271 | 306 | 98 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 308 | 221 | 75 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 293 | 332 | 247 | 240 | 25 |
| Justerat eget kapital | 293 | 332 | 247 | 240 | 25 |
| Kortfristiga skulder | 28 | 54 | 24 | 66 | 73 |
| Summa eget kapital och skulder | 321 | 386 | 271 | 306 | 98 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Mätt mot de 2 600 bolag som granskas inom samma bransch hamnar Refire AB strax under mitten sett till omsättning, med 72 tusen kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på -55,6 procent — en negativ nivå — medan soliditeten på 91,3 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut föll tillbaka omsättningen med 59 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Luleå.
Bolaget skall äga och förvalta andra bolag och direkt eller indirekt bedriva utbildning och konsultverksamhet inom brand, säkerhet, IT och därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Fredric Lundqvist (f. 1976) Styrelseledamot
- Jonas Wallerstedt (f. 1978) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2020-12-14 |
|---|---|
| Bransch | Personalutbildning (SNI 85594) |
| Adress | Getholmsgatan 9, 974 41, Luleå Besök: Getholmsgatan 9, Luleå |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |