Aktiebolag Mörbylånga
Refi AB
10 sökningar
3 mkr
+32,0 %19,4 %
+12,1 p.e.80,1 %
+9,6 p.e.3
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2026 | 2025 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Omsättning | 3 000 | 2 273 | 1 605 |
| Rörelseresultat | 582 | 167 | 556 |
| Årets resultat | 459 | 135 | 442 |
| Eget kapital | 911 | 602 | 467 |
| Balansomslutning | 1 137 | 854 | 616 |
| Anställda | 3 | 3 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 3 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 3 000 | 2 273 | 1 605 |
| Personalkostnader | 2 157 | 1 889 | 936 |
| Av- och nedskrivningar | 19 | 2 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 242 | 214 | 115 |
| Rörelseresultat | 582 | 167 | 556 |
| Ränteintäkter | 0 | 5 | 1 |
| Räntekostnader | 2 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 581 | 172 | 557 |
| Skatt | 122 | 37 | 115 |
| Årets resultat | 459 | 135 | 442 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2026-04 | 2025-04 | 2024-04* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 62 | 80 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 116 | 373 | 190 |
| Kassa och bank | 959 | 401 | 426 |
| Omsättningstillgångar | 1 075 | 774 | 616 |
| Summa tillgångar | 1 137 | 854 | 616 |
| Aktiekapital | 25 | 25 | 25 |
| Balanserat resultat | 427 | 442 | 0 |
| Eget kapital | 911 | 602 | 467 |
| Justerat eget kapital | 911 | 602 | 467 |
| Kortfristiga skulder | 226 | 252 | 149 |
| Summa eget kapital och skulder | 1 137 | 854 | 616 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 19 606 granskade bolag ligger Refi AB i den övre fjärdedelen räknat på omsättning, med 3 miljoner kronor för räkenskapsåret 2026. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 19,4 procent, och soliditeten var hög — 80,1 procent. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 32 procent. Bolaget sysselsatte 3 personer och har sitt säte i Mörbylånga.
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT och därmed förenlig verksamhet. Bolaget ska även bedriva handel med värdepapper.
Styrelse & ledning
- Johan Svensson (f. 1989) Styrelseledamot
- Rebecca Svensson (f. 1993) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2023-02-16 |
|---|---|
| Bransch | Dataprogrammering (SNI 62100) |
| Adress | Havsanemonstigen 9, 386 33, Färjestaden Besök: Havsanemonstigen 9, Färjestaden |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |