starkabolag.se

Ranking · bokslutsåret 2025

Så rankar Reference Måleri & Service AB

Placeringar på tio nyckeltal mot branschen, länet och hela Sverige. Jämförelsen omfattar bolag med minst tre miljoner i nettoomsättning, minst tre anställda och minst 100 000 kr i eget kapital de två senaste åren — samma kvalificering som topplistorna.

Mot branschen

Reference Måleri & Service AB ökade omsättningen med 20 procent senaste året. Medianen bland branschens 762 jämförbara bolag är 4 procent.

Rörelsemarginalen är 14,5 procent, mot branschmedianens 5,0 procent.

Soliditeten ligger på 51,8 procent — branschens median är 47,1 procent.

Bolaget har 6 anställda; medianbolaget i branschen har 7.

Branschen: Måleriarbeten

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 264 709 63 %
Värdeförändring +34,0 % 166 702 76 %
Tillväxt i omsättning +20,2 % 171 762 78 %
Rörelsemarginal 14,5 % 103 762 86 %
Avkastning på eget kapital 54,5 % 84 762 89 %
Soliditet 51,8 % 323 761 58 %
Nettoomsättning per anställd 1 260 tkr 350 762 54 %
Rörelseresultat per anställd 183 tkr 133 762 83 %
Nettoomsättning 7 557 tkr 467 762 39 %
Rörelseresultat 1 099 tkr 221 762 71 %
Antal anställda 6 434 762 43 %

Gävleborgs län

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 928 1 942 52 %
Värdeförändring +34,0 % 519 1 917 73 %
Tillväxt i omsättning +20,2 % 358 2 120 83 %
Rörelsemarginal 14,5 % 352 2 120 83 %
Avkastning på eget kapital 54,5 % 177 2 120 92 %
Soliditet 51,8 % 813 2 117 62 %
Nettoomsättning per anställd 1 260 tkr 1 569 2 120 26 %
Rörelseresultat per anställd 183 tkr 659 2 120 69 %
Nettoomsättning 7 557 tkr 1 570 2 120 26 %
Rörelseresultat 1 099 tkr 846 2 120 60 %
Antal anställda 6 1 211 2 120 43 %

Sverige

Nyckeltal2025PlaceringAntal bolagBättre än
Värde 41 896 78 068 46 %
Värdeförändring +34,0 % 21 217 76 955 72 %
Tillväxt i omsättning +20,2 % 15 628 87 561 82 %
Rörelsemarginal 14,5 % 15 946 87 479 82 %
Avkastning på eget kapital 54,5 % 9 714 87 581 89 %
Soliditet 51,8 % 36 115 87 385 59 %
Nettoomsättning per anställd 1 260 tkr 67 166 87 582 23 %
Rörelseresultat per anställd 183 tkr 31 265 87 582 64 %
Nettoomsättning 7 557 tkr 67 518 87 582 23 %
Rörelseresultat 1 099 tkr 38 732 87 582 56 %
Antal anställda 6 51 175 87 582 42 %

Stark placering? Visa den på er egen webbplats — .

← Tillbaka till Reference Måleri & Service AB

Företagsvärdering

Vad är Reference Måleri & Service AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Reference Måleri & Service AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Reference Måleri & Service AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.