Aktiebolag Stockholm
Red Queen Solutions AB
48 sökningar
1,8 mkr
+12,3 %45,9 %
+0,1 p.e.76,2 %
−3,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 817 | 1 618 | 1 154 | 1 333 | 30 | 200 | 0 |
| Rörelseresultat | 834 | 741 | 83 | 557 | −2 | 170 | 0 |
| Årets resultat | 661 | 584 | 64 | 440 | −4 | 133 | 0 |
| Eget kapital | 752 | 642 | 117 | 543 | 104 | 183 | 50 |
| Balansomslutning | 987 | 809 | 303 | 836 | 116 | 271 | 50 |
| Anställda | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 7 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 817 | 1 618 | 1 154 | 1 333 | 30 | 200 | 0 |
| Personalkostnader | 824 | 818 | 999 | 707 | 0 | 0 | 0 |
| Övriga externa kostnader | 159 | 59 | 68 | 69 | 30 | 30 | 0 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | −2 | — | — |
| Rörelseresultat | 834 | 741 | 83 | 557 | −2 | 170 | 0 |
| Räntekostnader | 0 | 4 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Resultat efter finansiella poster | 834 | 738 | 82 | 557 | −2 | 170 | 0 |
| Skatt | 173 | 154 | 18 | 117 | 2 | 36 | 0 |
| Årets resultat | 661 | 584 | 64 | 440 | −4 | 133 | 0 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12* |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 163 | 13 | 13 | 13 | 0 | 0 | 0 |
| Kortfristiga fordringar | 270 | 186 | 137 | 186 | 2 | 0 | 0 |
| Kassa och bank | 554 | 610 | 153 | 637 | 114 | 271 | 50 |
| Omsättningstillgångar | 824 | 796 | 290 | 824 | 116 | 271 | 50 |
| Summa tillgångar | 987 | 809 | 303 | 836 | 116 | 271 | 50 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 41 | 8 | 3 | 53 | 58 | 0 | 0 |
| Eget kapital | 752 | 642 | 117 | 543 | 104 | 183 | 50 |
| Justerat eget kapital | 752 | 642 | 117 | 543 | 104 | 183 | 50 |
| Kortfristiga skulder | 235 | 167 | 186 | 293 | 12 | 88 | 0 |
| Summa eget kapital och skulder | 987 | 809 | 303 | 836 | 116 | 271 | 50 |
* Brutet räkenskapsår — perioden är inte tolv månader.
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 15 044 granskade bolag ligger Red Queen Solutions AB över mittlinjen räknat på omsättning, med 1,8 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Rörelsemarginalen landade på 45,9 procent — en stark nivå — medan soliditeten på 76,2 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 12 procent. Bolaget sysselsatte 1 personer och har sitt säte i Stockholm.
Företaget ska bedriva konsultverksamhet inom IT.
Styrelse & ledning
- Pontus Lindström (f. 1985) Verkställande direktör
- Pontus Lindström (f. 1985) Ordförande, Styrelseledamot
- Petter Lindström (f. 1987) Styrelseledamot
- Josefin Lydén (f. 1988) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2019-05-15 |
|---|---|
| Bransch | Datakonsultverksamhet (SNI 62201) |
| Adress | Odelbergsvägen 21, 120 47, Enskede Gård Besök: Odelbergsvägen 21, Enskede Gård |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |