starkabolag.se

Aktiebolag Västerås

Recontrol AB

54 sökningar

Omsättning 2025

975 tkr

+10,0 %
Rörelsemarginal

14,4 %

+4,7 p.e.
Soliditet

66,4 %

−2,3 p.e.
Anställda

1

0,0 %

Bokslut

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Omsättning9758861 3051 001664
Rörelseresultat140867915351
Årets resultat292124294122116
Eget kapital1 067836712498476
Balansomslutning1 6071 2171 285984883
Anställda11111
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 5 år

Resultatposter

Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Nettoomsättning9758861 3051 001664
Personalkostnader437511685586408
Övriga externa kostnader269289316259195
Övriga rörelseposter, netto−129—−225—−10
Rörelseresultat140867915351
Ränteintäkter184390——
Resultat efter finansiella poster32412632715352
Bokslutsdispositioner020−20095
Skatt3322123232
Årets resultat292124294122116

Balansräkning

Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.

Belopp i tkr2025-042024-042023-042022-042021-04
Anläggningstillgångar175175175175175
Kortfristiga fordringar328114210164169
Kassa och bank1 104928900645539
Omsättningstillgångar1 4321 0421 110809708
Summa tillgångar1 6071 2171 285984883
Aktiekapital5050505050
Balanserat resultat725662368326310
Eget kapital1 067836712498476
Justerat eget kapital1 067836728498476
Obeskattade reserver002000
Kortfristiga skulder540381553486407
Summa eget kapital och skulder1 6071 2171 285984883

Verksamhet

Recontrol AB omsatte 975 tusen kronor räkenskapsåret 2025, mer än det typiska bolaget i branschen, där medianen ligger på 915 tusen kronor. Rörelsemarginalen landade på 14,4 procent — en god nivå — medan soliditeten på 66,4 procent får betecknas som hög. Jämfört med föregående bokslut steg omsättningen med 10 procent. Bolaget sysselsatte en person och har sitt säte i Västerås.

Verksamhetsbeskrivning enligt bolagsordningen
Bolaget ska bedriva konsultverksamhet inom elautomation. Handel med värdepapper och äga och förvalta fast och lös egendom. Samt bedriva därmed förenlig verksamhet.

Styrelse & ledning

Styrelse
Övriga befattningar
Företagsvärdering

Vad är Recontrol AB värt?

En komplett, oberoende företagsvärdering av Recontrol AB, samma underlag som används vid försäljning, köp och företagsutveckling. Utförs av Bisdata AB.

Provexemplar, omslagProvexemplar, sammanfattningProvexemplar, värdets komponenterProvexemplar, historisk utvecklingProvexemplar, branschjämförelseProvexemplar, resultaträkning
Er rapport, upprättad av Bisdatas analytiker, här som demoexemplar 1 / 6

Digitalt inom en arbetsdag · tryckt rapport per post

Ex. moms. Fakturan skickas till fakturaadressen. Värderingen utförs av Bisdata AB.

Företagspresentation

Ta plats på er egen sida

Visa er logotyp, berätta med egna ord vad ni gör och lägg era kontaktuppgifter högst upp på sidan, där kunder, leverantörer och rekryter redan letar.

Hela paketet 6 995 kr per år · enskilda delar 2 995 kr ex moms

Presentationen gäller Recontrol AB (556995-8605)

Moms 25 % läggs till i kassan. Betalningen sker säkert hos Stripe. Direkt efter köpet får ni länken där ni fyller i logotyp, text och kontaktuppgifter.

Certifikat

Visa styrkan på er egen webbplats

Certifikatet med er Värderating läggs på er webbplats med en färdig inbäddningskod, klart på en minut. Det är levande: visar alltid er aktuella rating och länkar till er sida på starkabolag.se.

Recontrol AB

Moms 25 % läggs till i kassan. Kortbetalningen sker säkert hos Stripe.

Koncern

Koncernmoder Recontrol AB (556995-8605)

Fakta & adress

GrundatRegistrerat 2014-12-15
Bransch Teknisk konsultverksamhet inom elteknik (SNI 71123)
Adress
Stinsvägen 2 B, 722 33, Västerås
Besök: Stinsvägen 2 B, Västerås
F-skattRegistrerad
MomsRegistrerad