Aktiebolag Stockholm 106 sökningar
ReCo Södermalm AB
Redovisning och bokföring, skatterådgivning
1,1 mkr
+1,7 %53,3 %
+3,4 p.e.81,3 %
−2,2 p.e.1
0,0 %Bokslut
| Belopp i tkr | 2025 | 2024 | 2023 | 2022 | 2021 | 2020 | 2019 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsättning | 1 051 | 1 033 | 975 | 839 | 807 | 718 | 841 | 710 |
| Rörelseresultat | 560 | 515 | 550 | 626 | 631 | 506 | 608 | 459 |
| Årets resultat | 340 | 391 | 411 | 579 | 619 | 295 | 473 | 465 |
| Eget kapital | 3 081 | 2 742 | 2 501 | 2 090 | 1 511 | 892 | 598 | 575 |
| Balansomslutning | 3 789 | 3 284 | 2 873 | 2 411 | 1 910 | 1 407 | 1 069 | 996 |
| Anställda | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 |
Visa hela bokslutetresultat- och balansposter, 8 år
Resultatposter
Poster ur resultaträkningen så som de rapporterats. Bolag redovisar antingen kostnadsslag (personal, avskrivningar) eller funktion (kostnad sålda varor) — därför visas olika rader för olika bolag.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Nettoomsättning | 1 051 | 1 033 | 975 | 839 | 807 | 718 | 841 | 710 |
| Personalkostnader | 346 | 409 | 247 | 75 | 40 | 37 | 96 | 94 |
| Övriga externa kostnader | 146 | 111 | 176 | 138 | 136 | 171 | 139 | 156 |
| Övriga rörelseposter, netto | — | — | — | — | — | −4 | — | — |
| Rörelseresultat | 560 | 515 | 550 | 626 | 631 | 506 | 608 | 459 |
| Ränteintäkter | 39 | 153 | 36 | — | — | — | — | — |
| Resultat efter finansiella poster | 599 | 668 | 586 | 638 | 640 | 508 | 612 | 461 |
| Bokslutsdispositioner | −160 | −170 | −57 | 100 | 150 | −127 | 0 | 144 |
| Skatt | 99 | 107 | 118 | 159 | 170 | 86 | 139 | 141 |
| Årets resultat | 340 | 391 | 411 | 579 | 619 | 295 | 473 | 465 |
Balansräkning
Bolagets tillgångar, eget kapital och skulder vid räkenskapsårets slut.
| Belopp i tkr | 2025-12 | 2024-12 | 2023-12 | 2022-12 | 2021-12 | 2020-12 | 2019-12 | 2018-12 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar | 1 607 | 1 551 | 1 299 | 1 130 | 945 | 743 | 573 | 328 |
| Kortfristiga fordringar | 239 | 242 | 158 | 71 | 85 | 128 | 83 | 87 |
| Kassa och bank | 1 897 | 1 491 | 1 335 | 1 131 | 802 | 457 | 335 | 503 |
| Omsättningstillgångar | 2 182 | 1 733 | 1 574 | 1 281 | 966 | 664 | 496 | 668 |
| Summa tillgångar | 3 789 | 3 284 | 2 873 | 2 411 | 1 910 | 1 407 | 1 069 | 996 |
| Aktiekapital | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 | 50 |
| Balanserat resultat | 2 691 | 2 301 | 2 040 | 1 461 | 842 | 547 | 75 | 60 |
| Eget kapital | 3 081 | 2 742 | 2 501 | 2 090 | 1 511 | 892 | 598 | 575 |
| Justerat eget kapital | 3 579 | 3 113 | 2 738 | 2 281 | 1 782 | 1 282 | 886 | 863 |
| Obeskattade reserver | 627 | 467 | 298 | 241 | 341 | 491 | 363 | 363 |
| Kortfristiga skulder | 81 | 75 | 74 | 80 | 58 | 24 | 108 | 58 |
| Summa eget kapital och skulder | 3 789 | 3 284 | 2 873 | 2 411 | 1 910 | 1 407 | 1 069 | 996 |
Verksamhet
Ställd bredvid branschens 16 126 granskade bolag ligger ReCo Södermalm AB i den övre halvan räknat på omsättning, med 1,1 miljoner kronor för räkenskapsåret 2025. Verksamheten bar en stark rörelsemarginal om 53,3 procent, och soliditeten var hög — 81,3 procent. Jämfört med föregående bokslut växte omsättningen med 2 procent. Arbetsstyrkan uppgick till 1 personer, med säte i Stockholm.
Bolaget ska bedriva konsult- och redovisningstjänster inom ekonomi och administration samt därmed förenlig verksamhet.
Styrelse & ledning
- Lena Allvin (f. 1967) Styrelseledamot
- Thomas Allvin (f. 1953) Styrelsesuppleant
Fakta & adress
| Grundat | Registrerat 2010-11-16 |
|---|---|
| Adress | Hammarbyterrassen 24, 120 63, Stockholm Besök: Hammarbyterrassen 24, Stockholm |
| F-skatt | Registrerad |
| Moms | Registrerad |